000 ľudí.
Demonštrácie sa uskutočnili ako reakcia na nedávne zavraždenie židovského mladíka Ilana Halimiho (23) bandou moslimských vydieračov. Protesty zorganizovali viaceré francúzske politické strany, náboženské hnutia a aj židovská obec - Rada židov Francúzska (CRIF). Podľa prezidenta CRIF Rogera Cukiermana sa jej zúčastnilo až 200.000 osôb, novinári informujú o približne 100.000 účastníkoch a polícia len o 33.000. Menšie protesty sa uskutočnili aj v iných francúzskych regiónoch.
Podujatia sa zúčastnili aj niektorí členovia francúzskeho vládneho kabinetu - minister financií Nicolas Sarkozy, šéf diplomacie Philippe Douste-Blazy a minister kultúry Donnedieu de Vabres. Parížsku demonštráciu zatienila plánovaná účasť pravicových radikálov. Predsedu Hnutia za Francúzsko (MPF) Philippe de Villierseho privítali demonštrujúci pokrikmi "rasista, rasista". Viaceré islamské združenia a organizácie na ochranu ľudských práv bojkotovali protest práve z dôvodu účasti radikálov. Napokon sa z protestujúceho davu oddelili aj komunisti.
"Táto demonštrácia je dôležitá, pretože celý francúzsky národ musí ostro odsúdiť antisemitské násilie," vyhlásil francúzsky vrchný rabín Joseph Sitruk. Kardinál Jean-Marie Lustiger zase uviedol, že "prišiel hájiť česť Francúzska". Podľa dnešného prieskumu verejnej mienky si až sedem z desiatich Francúzov myslí, že antisemitizmus v krajine je na vzostupe.
Židovského obchodíka s telefónmi Halimiho zavraždila začiatkom tohto mesiaca po niekoľkotýždňovom držaní v zajatí skupina moslimských prisťahovalcov pod vedením 25-ročného Jusúfa Fofanu. Vodcu bandy vydieračov chytili následne na Pobreží Slonoviny. Halimi bol pokladaný v okolí za bohatého, keďže bol židovského vierovyznania. Čin vyvolal v krajine rozhorčenie a rozličné nálady. Polícia však tvrdí, že banda v minulosti prepadala aj nežidovských obchodníkov.
3 ikr/aak juh