Kampala 25. februára (TASR) - Líder ugandskej opozície Kizza Besigye dnes vyhlásil, že jeho strana odmieta výsledky štvrtkových prezidentských volieb, v ktorých podľa Ústrednej volebnej komisie zvíťazil úradujúci prezident Yoweri Museveni.
"Fórum za demokratickú zmenu (FDC) dospelo k rozhodnutiu, že výsledky neprijme," povedal novinárom Besigye, ktorý bol hlavným opozičným protikandidátom Museveniho.
Podľa konečných oficiálnych výsledkov, ktoré dnes zverejnila Ústredná volebná komisia v Kampale, získal Museveni 59 percent hlasov a Besigye 37,3 percenta. Stúpenci úradujúceho prezidenta oslavovali víťazstvo svojho kandidáta tancom na uliciach. Polícia použila slzotvorný plyn, aby rozohnala priaznivcov Besigyeho, protestujúcich pred budovou opozičného FDC proti výsledkom volieb.
Besigye vyzval všetkých svojich priaznivcov, aby zachovali pokoj a ignorovali výsledky zverejnené Ústrednou volebnou komisiou i kroky vládneho Hnutia národného odporu.
"Je zahanbujúce, že vláda sa rozhodla využiť svoju silu na terorizovanie ľudí," zdôraznil ugandský opozičný líder.
Museveni si víťazstvom v prezidentských voľbách zabezpečil už tretie funkčné obdobie na poste hlavy štátu. FDC však poukázalo na mnohé nezrovnalosti a zastrašovanie voličov a zvažuje napadnúť výsledky na súde. "Tieto voľby boli také slobodné a férové ako za Saddáma alebo Hitlera," uviedol hovorca FDC.
Bývalý dôstojník ugandskej armády Besigye sa pred niekoľkými mesiacmi vrátil do vlasti zo zahraničného exilu. Ugandské úrady ho vzápätí obvinili z vlastizrady a znásilnenia, čím vyvolali veľkú nevôľu v radoch odporcov 62-ročného autoritatívne vládnuceho Yoweriho Museveniho.
Prvé pluralitné voľby v Ugande za uplynulých 25 rokov sa stretli s veľkým záujmom západných krajín a znamenali test pre demokraciu v tejto africkej krajine. Zároveň môžu byť signálom pre ostatné štáty regiónu.
Na voľbách sa zúčastnilo aj takmer 70 európskych pozorovateľov. Európska komisia je jedným z najdôležitejších partnerov Ugandy, keď poskytuje prostriedky na pomoc krajine pri implementácii reformy rozvojovej politiky. Pomoc je adresovaná viacerým sektorom, vrátane infraštruktúry, rozvoja vidieka, podpory demokracie či riadenia verejných financií.