Manila 25. februára (TASR) - Filipínske úrady dnes tvrdo zasiahli proti opozičným politikom i médiám. Polícia zatvorila redakciu denníka The Daily Tribune a prehľadala priestory ďalších dvoch novín.
Bezpečnostné zložky zadržali popredného ľavicového poslanca Kongresu, ako aj policajného generála na dôchodku, ktorých obvinili zo vzbury. Zatknutie kongresmana Crispina Beltrana je pritom podľa hovorcu jeho politického subjektu len začiatkom prvej vlny opatrení, namierených proti politickým odporcom prezidentky Glorie Macapagalovej Arroyovej.
Straníckemu kolegovi Beltrana sa pred zatknutím podarilo ujsť. Obaja spolu s penzionovaným policajným generálom viackrát verejne vyzvali Arroyovú na odstúpenie.
K bezpečnostným akciám došlo deň po tom, ako prezidentka Arroyová vyhlásila po zmarenom pokuse o prevrat v celej krajine výnimočný stav. Podľa filipínskych médií úrady teraz pátrajú po 200 podozrivých, ktorí sa mali zúčastniť na príprave štátneho prevratu.
Tvrdý zásah proti opozičným médiám a politikom prišiel v deň 20. výročia povstania, pri ktorom bol zvrhnutý diktátor Ferdinand Marcos a na jeho miesto nastúpil prezident Fidel Ramos. Marcos musel po povstaní z 25. februára 1986 ujsť na Havajské ostrovy.
Vyhlásenie výnimočného stavu dnes odsúdil aj Ramos, podľa ktorého je to "začiatok okliešťovania demokracie". Nad počínaním Arroyovej vyjadril Ramos zdesenie a pobúrenie, pričom vyslovil nádej, že prezidentka celú situáciu ešte raz prehodnotí.
Šéf prezidentkinho štábu Michael Defensor v piatok oznámil, že výnimočný stav potrvá tak dlho, ako to bude potrebné. Niekoľko dní pred jeho vyhlásením začali vo filipínskej metropole Manila platiť mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na všetkých prístupových cestách k prezidentskému palácu sa objavili zátarasy z ostatného drôtu, v Manile boli posilnené policajné hliadky. Školy v hlavnom meste sú z bezpečnostných dôvodov uzatvorené.
O zmarení prevratu na Filipínach informoval v stredu generálplukovník Hermogenes Esperon. Podľa neho došlo od januára k zadržaniu 14 dôstojníkov.
Pučisti plánovali na zvrhnutie 58-ročnej Arroyovej mobilizovať najmenej 200 vojakov. Tento pokus sa podarilo prekaziť, je však možné, že doň boli zaplatení ďalší dôstojníci, uviedol Esperon.
Na puči sa mali údajne podieľať aj vodcovia nevydareného povstania proti Arroyovej z júla 2003. Niektorí dôstojníci však od najnovšieho pokusu odskočili, keď sa dozvedeli, že sa na ňom podieľajú aj komunistickí povstalci.
Fámy o prevrate sa na Filipínach objavujú od júna minulého roku, keď Arroyovú obvinili z manipulácie hlasovania v prezidentských voľbách z mája 2004. Prezidentka všetky obvinenia poprela a prežila aj impeachment vyhlásený v septembri minulého roka.
V pondelok došlo v areáli prezidentského paláca Malacanang v Manile k explózii. Podľa oficiálnych informácii vybuchla v kontajneri zápalná chemická zmes. Arroyová sa v tom čase nachádzala v paláci.