Viedeň 23. februára (TASR) - Približne jedna šestina ilegálnych imigrantov, ktorých zadržali v minulom roku rakúske orgány, prešla na územie alpskej republiky cez Slovensko.
Dovedna v Rakúsku chytili v roku 2005 až 4624 ilegálnych prisťahovalcov, ktorí prekročili zelenú slovensko-rakúsku hranicu. Z nich bolo najviac - až 1840 - z Ruska a Čečenska. TASR o tom dnes informoval hovorca spolkového ministerstva vnútra plukovník Rudolf Gollia. Ako spresnil, za celý minulý rok rakúske orgány zaistili 31.862 imigrantov. Po utečencoch z Ruska a Čečenska najviac zatkli obyvateľov Moldavska, Pakistanu a Indie.
Najviac zaistených prevádzačov pochádza zo Slovenska. Príslušníci pohraničnej polície a asistenční vojaci Bundesheeru zaistili až 48 Slovákov. Okrem toho chytili aj sedem českých prevádzačov, a po štyroch prevádzačov z Ukrajiny a Rakúska.
Plukovník pre TASR dementoval štvrtkové správy poľského denníka Rzeczpospolita, podľa ktorého v "krátkom čase" prešlo zo Slovenska do Rakúska až 20.000 utečencov z Čečenska a väčšina z nich je umiestnená v utečeneckom tábore v Traiskirchene. "Snáď mysleli dovedna za desať rokov. Okrem toho má tábor kapacitu maximálne 1200 ľudí a v súčasnosti je preplnený," pousmial sa plukovník Gollia. Aj slovenská polícia považuje informácie o údajnom prechode 20.000 Čečencov cez územie Slovenska do Rakúska za veľmi nepresné.
Rzeczpospolita vo štvrtok medziiným uviedla, že od Pobaltských štátov a Slovákov bude záležať, kedy sa zrušia kontroly na Odre a Nise. Či budeme od jesene budúceho roku jazdiť po celej Európskej únii bez pasu nie je isté. Nie je to však vina poľskej vlády, ale len našich susedov, napísal ďalej denník. Poľsko nie je tým "najhoršie pripraveným", konštatovalo periodikum. Brusel chce, aby sa už od 26. októbra budúceho roku zrušili pasové kontroly na hranici Poľska s ostatnými krajinami EÚ.
Termín však podľa denníka nemusia stihnúť Estónci a Lotyši. Obe krajiny doteraz neuzatvorili s Ruskom dohodu o presnom vytýčení hraníc. Lepšie to nie je ani na horskej hranici oddeľujúcej Slovensko od Ukrajiny. Tu vedie jedna z hlavných trás pašovania osôb z východnej Európy na Západ. Na vlastnej koži to pocítili Rakúšania, ktorí sú dnes na čele EÚ: v krátkom čase zaplnilo utečenecký tábor v Traiskirchene 20 tisíc Čečencov, ktorí využili "slovenskú trasu," konštatovala Rzeczpospolita.
K dohodám zo Schengenu o zrušení kontroly na vnútorných hraniciach má pristúpiť súčasne osem štátov. Okrem Poľska aj Estónsko, Lotyšsko, Litva, Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko, pripomínal denník. Brusel navrhol taký scenár, pretože vylúčenie niektorej krajiny by bolo príliš nákladné. Znamenalo by posilnenie hranice medzi Českom a Slovenskom alebo Poľskom a Litvou na rok alebo dva.