Ešte pred pár mesiacmi sa zdalo, že tie české budú vlastne o Slovensku a jeho reformách, ktoré boli pre opozičnú ODS vzorom. Teraz to už tak nevyzerá. Jedným z dôvodov je to, že občianski demokrati stále viac opúšťajú odvážnu reformnú rétoriku, konštatuje v komentári český denník Lidové noviny (LN).
ODS sa s ČSSD predbieha už iba v tom, kto všetko sa za ich vlády bude mať lepšie, komu niečo pridajú a komu znížia dane. Ale základný konflikt medzi udržiavaním súčasného stavu s jemnými úpravami a obrátením všetkého naruby sa pomaly vytráca.
Reformy v SR, vďaka ktorým sa Česi v ostatných dvoch rokoch začali so Slovákmi vážne porovnávať, sa môžu stať dôležitou súčasťou českého volebného rozhodovania.
Hlavne za Mečiara panovalo v Česku presvedčenie, že Slovensko je krajinou, kde nemá cenu sa inšpirovať. Pomáhali ho šíriť aj otcovia-zakladatelia samostatnej ČR, ktorým to pomáhalo k šíreniu legendy, že nič iné, než rozdeliť spoločný štát, nebolo možné. A že Česi by im mali do smrti ďakovať za to, že to spravili. Až s odstupom času sa zisťuje, že slovenská cesta mečiarovského kapitalizmu sa od tej českej až tak veľmi nelíšila. A ak, tak skôr formou než obsahom. V oboch prípadoch bola podstata odštátnenej ekonomiky rozkradnutá za väčšej či menšej spoluviny politických špičiek. A to málo, čo zostalo, sa predalo zahraničným investorom.
Vedľa seba položené dnešné slovenské a české čísla majú jednu kúzelnú vlastnosť: každý si z nich môže vybrať, čo chce, a vyjde mu to, čo by si želal. Rast HDP, úspešná príprava na euro a povesť reformnej krajiny to všetko hrá pre Dzurindu. Výška platov, silná stredná trieda, prílev zahraničných investícií a úroveň verejných služieb to je skôr plus vlád českých sociálnodemokratických premiérov.
Rozdielny prístup k prijateľnosti razantných ekonomických reforiem v ČR a SR podľa komentára LN vychádza aj z historickej rozdielnosti oboch krajín, napriek desiatkam rokov spoločnej existencie: Slovensko je severným výbežkom Balkánu s hlboko zakorenenou uhorskou tradíciou deľby na veľmi bohatých a chudobných, je krajinou rodinkárstva a katolíckej odovzdanosti. Ale naopak Česko, tisíc rokov pevná súčasť nemeckého priestoru, zostalo stredostavovským, slobodomyseľným a socialistickým štátom.
Aj tým je možné vysvetliť zmenu pôvodne proreformnej rétoriky opozičnej ODS. Václav Klaus pred rokmi povedal, že slovenské reformy by v normálnej krajine nikdy neprešli. Podpredseda ODS a tieňový minister financií Vlastimil Tlustý z toho vychádza, predseda ODS Mirek Topolánek to zatiaľ nepochopil a premiér Jiří Paroubek to už dávno vie, uzatvárajú svoj komentár LN.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel