O rozhodnutí prezidentky informoval filipínsky rozhlas.
Šéf prezidentkinho štábu Michael Defensor v osobitnom vyhlásení uviedol, že výnimočný stav potrvá tak dlho, ako to bude potrebné.
Niekoľko dní pred vyhlásením výnimočného stavu začali v hlavnom meste Manila platiť mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na všetkých prístupových cestách k prezidentskému palácu sa objavili zátarasy z ostatného drôtu, v Manile boli posilnené policajné hliadky, školy v hlavnom meste sú z bezpečnostných dôvodov uzatvorené.
O zmarení prevratu na Filipínach informoval v stredu generálplukovník Hermogenes Esperon. Podľa neho došlo od januára k zadržaniu 14 dôstojníkov.
Pučisti plánovali na zvrhnutie 58-ročnej Arroyovej mobilizovať najmenej 200 vojakov. Tento pokus sa podarilo prekaziť, je však možné, že doň boli zaplatení ďalší dôstojníci, uviedol Esperon.
Na puči sa mali údajne podieľať aj vodcovia nevydareného povstania proti Arroyovej z júla 2003. Niektorí dôstojníci však od najnovšieho pokusu odskočili, keď sa dozvedeli, že sa na ňom podieľajú aj komunistickí povstalci.
Fámy o prevrate sa na Filipínach objavujú od júna minulého roku, keď Arroyovú obvinili z manipulácie hlasovania v prezidentských voľbách z mája 2004. Prezidentka všetky obvinenia poprela a prežila aj impeachment vyhlásený v septembri 2005.
V pondelok došlo v areáli prezidentského paláca Malacanang v Manile k explózii. Podľa oficiálnych informácii vybuchla v kontajneri zápalná chemická zmes. Arroyová sa v tom čase nachádzala v paláci.