Budapešť 23. februára (TASR) - Počet žiadateľov o azyl vo východných členských krajinách Európskej únie (EÚ) klesol vlani oproti predchádzajúcemu roku o 44 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes v Budapešti zverejnil regionálny úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Podľa šéfa UNHCR pre Poľsko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko Lloyda Dakina je potrebné zistiť príčiny tohto javu. "Jedným z vysvetlení môže byť, že migranti prichádzajú do EÚ inou trasou, alebo iba precestujú cez niektorú z týchto štyroch krajín bez toho, aby ich úrady zaregistrovali. Úprimne však dúfam, že za tým nie je skutočnosť, že žiadateľov o azyl vracajú späť na hraniciach," uviedol vo zverejnenom vyhlásení.
Podľa jeho vyjadrenia môže ísť aj o to, že proces priznávania štatútu utečenca trvá príliš dlho, alebo časť žiadateľov nevidí reálnu možnosť na to, aby sa usadili v regióne, preto pokračujú do inej krajiny.
Najviac žiadostí - celkom 44,6 percenta podali v Poľsku, na druhom mieste je s 29,1 percentami Slovensko, v Maďarsku podalo žiadosti 13,2 percenta a v Slovinsku 13,1 percenta žiadateľov. Najvýraznejší pokles počtu nastal v prvom štvrťroku 2005.
Pôvod utečencov sa v štyroch krajinách, ktoré sú na vonkajšej hranici únie, výrazne líši. V Maďarsku požadovalo azyl 19,8 percenta Vietnamcov, 15,1 percenta občanov Srbska a Čiernej Hory a 10,8 percenta Číňanov.
Vyše 92 percent žiadateľov v Poľsku prichádza z Ruskej federácie, väčšina z nich sú Čečeni. Na Slovensku pomer žiadateľov z Ruska dosahuje 29,6 percenta, významný je tam aj počet Indov, Moldavcov a Číňanov.
Polovica žiadateľov o azyl v Slovinsku prišla z bývalých krajín Juhoslávie, ale početnú skupinu azylantov tvoria aj Turci a Albánci. V štyroch dotknutých krajinách vlani pridelili štatút utečenca 450 osobám. V Slovinsku to bolo iba 1,6 percenta všetkých žiadateľov - 14 osôb, v SR tri percentá - 25 osôb, v Maďarsku 10 percent - 97 osôb a v Poľsku vyhovelo siedmim percentám - 312 osobám.
V každej z týchto krajín je typický vysoký počet prerušenia procesu udeľovania štatútu, lebo počas neho mnohí opustia štát, v ktorom požiadali o azyl a cestujú do inej krajiny. V Maďarsku prerušili 39 percent, v Poľsku 50 percent, v Slovinsku 61 percent a na Slovensku až 78 percent prípadov azylového procesu.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) žab