Záhreb 6. marca (TASR) - Chorvátsky prezident Stipe Mesič dnes vyjadril presvedčenie, že vládna koalícia dosiahne dohodu a ukončí vládnu krízu, ktorá v polovici funkčného obdobia vyvolala riziko predčasných volieb.
Mesič dodal, že ak sa vláde nepodarí dosiahnuť konsenzus zameraný na vyriešenie krízy, bude sa musieť s kabinetom stretnúť a posúdiť potrebné kroky.
Vyjadrenia prezidenta prišli deň po zasadaní lídrov piatich koaličných strán, po ktorom premiér Ivica Račan zo Sociálnodemokratickej strany (SDP) informoval o dosiahnutí dohody o personálnych zmenách vo vládnom kabinete.
Krátko po skončení stretnutia však stranícke zdroje citované agentúrou HINA vyhlásili, že kríza nebola prekonaná a veci sa opäť komplikujú.
Chorvátska vládna kríza prepukla minulý týždeň po rezignácii šiestich ministrov za Chorvátsku sociálnoliberálnu stranu (HSLS), ktorá je druhým najsilnejším subjektom koalície. Ministri z postov odstúpili po rozhodnutí vedenia strany odvolať troch z nich, čo bolo zdôvodnené nespokojnosťou s ich prácou.
Predsedom HSLS je umiernený nacionalista Dražen Budiša, ktorý sa na tento post vrátil koncom februára na základe rozhodnutia zjazdu strany. Budiša z čela HSLS odstúpil v júli 2001 na protest proti rozhodnutiu vlády vydať do Haagu dvoch chorvátskych generálov obžalovaných z vojnových zločinov.
Podľa Račanom oznámeného obsahu dohody má Budiša získať post prvého vicepremiéra, na ktorom vystrieda vnútrostraníckeho rivala Gorana Graniča. Na svoje posty sa má tiež vrátiť päť zo šiestich ministrov HSLS, ktorí rezignovali - s výnimkou ministra dopravy Alojza Tušeka, vylúčeného z HSLS minulý rok.
Dobre informovaný zdroj však pre agentúru HINA povedal, že Račan zle interpretoval odchod ministra hospodárstva Goranka Fižuliča z vlády. V rámci dosiahnutej dohody mal Račan novinárom povedať len to, že prijíma rezignáciu dvoch ministrov - Fižuliča a Tušeka, uviedol zdroj. Račan však dodal, že Fižulič môže vo funkcii zostať, kým Chorvátsko nepodpíše dohodu o voľnom obchode s viacerými krajinami a kým sa krajina nestane členom Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA), čo sa podľa premiéra môže stať do konca mája.
Budiša však údajne požaduje okamžitý odchod Fižuliča z vlády s odôvodnením, že porušil dohodu s materskou stranou o zastavení vzájomných slovných útokov.