Varšava 23. februára (TASR) - Od Pobaltských štátov a Slovákov bude záležať, kedy sa zrušia kontroly na Odre a Nise. Či budeme od jesene budúceho roku jazdiť po celej Európskej únii bez pasu nie je isté. Nie je to však vina poľskej vlády, ale len našich susedov, píše vo svojom dnešnom vydaní denník Rzeczpospolita.
Poľsko nie je tým "najhoršie pripraveným", konštatuje denník. Brusel chce, aby sa už od 26. októbra budúceho roku zrušili pasové kontroly na hranici Poľska s ostatnými krajinami EÚ.
Termín však podľa denníka nemusia stihnúť Estónci a Lotyši. Obe krajiny doteraz neuzatvorili s Ruskom dohodu o presnom vytýčení hraníc.
Lepšie to nie je ani na horskej hranici oddeľujúcej Slovensko od Ukrajiny. Tu vedie jedna z hlavných trás pašovania osôb z východnej Európy na Západ. Na vlastnej koži to pocítili Rakúšania, ktorí sú dnes na čele EÚ: v krátkom čase zaplnilo utečenecký tábor v Traiskirchene 20 tisíc Čečencov, ktorí využili "slovenskú trasu," konštatuje Rzeczpospolita.
K dohodám zo Schengenu o zrušení kontroly na vnútorných hraniciach má pristúpiť súčasne osem štátov. Okrem Poľska aj Estónsko, Lotyšsko, Litva, Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko, pripomína denník. Brusel navrhol taký scenár, pretože vylúčenie niektorej krajiny by bolo príliš nákladné. Znamenalo by posilnenie hranice medzi Českom a Slovenskom alebo Poľskom a Litvou na rok alebo dva. Sme na jednej lodi. Na dohodu pristúpime vtedy, keď bude pripravená posledná krajina, cituje denník poľského predstaviteľa v EÚ Janusza Gonciarza.
Pašovanie osôb cez Poľsko sa znížilo takmer na nulu. Za január na Odre a Nise zadržala poľská pohraničná stráž 34 cudzincov, ktorí sa pod rúškom noci snažili dostať do Nemecka. To pre EÚ nepredstavuje žiadny problém: ročne sa do nej dostane vyše milióna nelegálnych imigrantov, uzatvára Rzeczpospolita.