Jakarta/Peking 23. februára (TASR) - Teherán vážne zvažuje ponuku Ruska na obohacovanie uránu, ešte však treba prerokovať viacero otázok, vrátane načasovania a miesta jeho realizácie. Dnes to vyhlásil šéf iránskej diplomacie Manúčehr Mottakí. Čína v rovnakom čase oznámila, že v rámci snáh o vyriešenie krízy vysiela do Iránu svojho vyslanca.
"Sme pripravení na kompromis," povedal Mottakí novinárom počas krátkej návštevy Indonézie. "Myslím si, že ruský návrh sa dá vážne zvažovať a môže viesť ku kompromisu," dodal.
Iránski a ruskí predstavitelia tento týždeň rokovali o návrhu, ktorý má vyriešiť krízu okolo jadrových ambícií Teheránu. Rozhovory neviedli k viditeľnému pokroku. Obe strany sa dohodli, že v rokovaniach budú pokračovať tento týždeň počas návštevy šéfa ruskej atómovej agentúry v Teheráne.
Spojenými štátmi a EÚ podporovaný návrh Moskvy predpokladá obohacovanie uránu pre iránske reaktory v zariadeniach na území Ruska, prípadne inej krajiny - napríklad Číny. Tento postup má zabrániť tomu, aby Irán obohacoval urán pre atómové zbrane.
Mottakí vyhlásil, že pred uzavretím dohody treba vyriešiť štyri otázky, vrátane toho, aké krajiny a spoločnosti budú do projektu zapojené. Ale "hlavným prvkom je načasovanie a miesto, alebo miesta," povedal minister bez ďalšieho rozvádzania.
Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Li Kou-čeng v piatok začne na trojdňovú návštevu Teheránu. Hovorca ministerstva Liu Ťian-čchao neoznámil, s ktorými iránskymi predstaviteľmi sa Li stretne.
Návštevu oznámili po tom, čo čínske médiá citovali šéfa diplomacie Li Čao-singa, podľa ktorého je "stále priestor" na vyriešenie sporu na pôde Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
MAAE bude o iránskom probléme rokovať 6. marca. Atómová agentúra môže záležitosť presunúť Bezpečnostnej rade OSN, ktorá je oprávnená uvaliť na Teherán sankcie.
Západ podozrieva Irán zo snáh o získanie atómových zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jadrový program je výlučne civilný a má naň právo. Iránska jadrová kríza eskaluje od začiatku roka, keď Teherán po dvojročnom zmrazení obnovil program obohacovania uránu. Obohacovaním uránu možno získať palivo pre jadrové reaktory, alebo - v prípade obohatenia na vysokú úroveň - materiál pre atómové hlavice.