Londýn 22. februára (TASR) - Dve lietadlá registrované v USA, ktoré boli údajne využité na prevoz podozrivých teroristov do krajín, kde mohli byť mučení, vstúpili od roku 2001 do britského vzdušného priestoru asi 200-krát. Uviedla to dnes britská agentúra letového dispečingu.
Úradujúci šéf Liberálnodemokratickej strany Menzies Campbell požiadal v decembri ministra dopravy Alistaira Darlinga o odpoveď na otázku, či tieto dve lietadlá využili od roku 2001 britský vzdušný priestor.
Registračné čísla poskytnuté Campbellom preverila Národná služba leteckej dopravy (NATS), podľa ktorej príslušné lietadlá využili služby letových dispečerov v asi 200 prípadoch. Nie je však jasné, či v Británii pristáli alebo len prelietali jej vzdušným priestorom, agentúra rovnako nemá informácie o účele letov.
Skupina pre ľudské práva a správy médií obviňovali USA z tajného prevozu väzňov medzi krajinami mimo riadneho právneho postupu, čo je známe ako program "mimoriadnych vydávaní". Niektorých väzňov údajne presunuli do krajín, kde mohli byť vystavení mučeniu. Tvrdenia, že americká CIA používala pri takýchto prevozoch európske letiská, vyšetruje viacero krajín na kontinente, ako aj Európsky parlament. USA trvajú na tom, že dodržiavajú Dohovor OSN proti mučeniu a nebudú prevážať nikoho do štátov, kde existuje možnosť mučenia.
Britskí liberálni demokrati vyjadrili znepokojenie nad tvrdeniami týkajúcimi sa dvoch lietadiel s číslami N313P a N44982, predtým N8068V a N379P. Podľa skupín pre ľudské práva boli tieto stroje kritikmi nazvané "Air CIA" či "The Guantanamo Express" hlavnou súčasťou amerického programu "mučenia prostredníctvom zástupcov". Vláda premiéra Tonyho Blaira uviedla, že od nástupu k moci dostala len tri žiadosti týkajúce sa vydania podozrivých, všetky v roku 1998 od vtedajšieho amerického prezidenta Billa Clintona. Podľa Londýna si britské ani medzinárodné právo nevyžaduje, aby prepravcovia pri medzipristátí v krajine oznamovali, koho alebo čo vezú. Podľa Blaira by bolo absurdné vyšetrovať každé lietadlo americkej vlády, ktoré pristane v Británii.