Atény 22. februára (TASR) - Po približne týždeň trvajúcom štrajku námorníkov nariadil dnes grécky vládny kabinet zamestnancom dopravy, aby začali konečne pracovať.
Protest námorníkov sa začal minulý štvrtok a má katastrofálne dopady, keď okrem iného hnijú v gréckych prístavoch tisícky ton ovocia a zeleniny. Vláda urobila "všetko preto, aby pokračovala v konštruktívnom dialógu so štrajkujúcimi," uvádza sa vo vyhlásení konzervatívneho aténskeho vládneho kabinetu, ktoré zverejnil štátny rozhlas. "Je našou povinnosťou chrániť občanov," uvádza sa ďalej vo vyhlásení. Odborová centrála zamestnancov dopravy (PNO), ktorá štrajk organizuje, označila nariadenie vlády za "zásah voči právam pracujúcich".
PNO zároveň avizovala, že v štrajku bude pokračovať do piatka rána, tak ako o tom rozhodla v utorok. V Pireu pri Aténach došlo k násilnostiam medzi štrajkujúcimi námorníkmi na strane jednej a zamestnávateľmi, nahnevanými cestujúcimi a pestovateľmi, ktorí trpia štrajkom najviac, na strane druhej. Vláda reagovala na incidenty s tým, že v prípade potreby zapojí prokuratúru a políciu. Štrajkujúci napokon umožnili niektorým lodiam vyplávať z menších prístavov. Blokujú však prístavy Pireus a Patras a podľa štátnej televízie všade vládne dopravný chaos.
Štrajkom sa zhoršuje zásobovanie ostrovov v Egejskom a Iónskom mori potravinami, liekmi a pohonnými látkami. Len v Egejskom mori je približne 100 ostrovov odkázaných na zásobovanie po mori, keďže nemajú vlastné letiská a teda sú od uplynulého štvrtka úplne odrezané od okolitého sveta.
Podľa informácií zväzu gréckych roľníkov len na turistickom ostrove Kréta hnijú tisícky ton ovocia a zeleniny, ktoré mali pôvodne dopraviť na menšie ostrovy. Zväzy pôdohospodárov, lodiari a grécka vláda sa doteraz neúspešne usilovali právnymi prostriedkami prerušiť štrajk.
Súd v prístave Pireus označil v utorok štrajk za ilegálny. Viac ako 1000 rozhnevaných krétskych roľníkov sa následne vyhrážalo, že násilím obsadí prefektúru provincie Heraklion, ak vláda nezasiahne proti štrajkujúcim námorníkom.
"Stojíme pred finančným bankrotom. Naše produkty hnijú v prístavoch a zahraničie nakupuje u konkurencie zo Španielska, Talianska a Turecka," uviedol jeden nahnevaný pestovateľ z Kréty. Protestom je postihnutá aj pravidelná trajektová plavba medzi gréckymi ostrovmi, pevninou a Talianskom. Postihnutí sú aj obyčajní obyvatelia, ktorí napríklad chceli ísť z ostrovov na pevninu na prehliadku k lekárovi, do práce a podobne.
"Budeme štrajkovať dokiaľ nám vláda konečne neustúpi," uviedol jeden z hovorcov PNO. Centrála požaduje vyššie platy pre námorníkov, garancie pracovných miest i všetkých druhov poistenia. Viacero majiteľov súkromných spoločností zamestnáva radšej osoby z krajín juhovýchodnej Ázie, ktorým platia oveľa nižšiu mzdu a takmer vôbec im neposkytujú poistenie.
Stovky gréckych námorníkov stratili za ostatné roky kvôli lacnej pracovnej sile svoje zamestnanie. PNO preto požaduje napríklad zvýšiť podporu v nezamestnanosti pre námorníkov o 25 percent na 480 eur.