Belehrad 22. februára (TASR) - Ani oficiálne dementi zo strany srbských predstaviteľov nezastavili chýry, podľa ktorých je haagskym tribunálom OSN žiadaný generál Ratko Mladič buď zatknutý, alebo sa s ním rokuje o jeho vzdaní sa pre dobro krajiny.
Belehrad, USA aj tribunál v utorok popreli správy o zadržaní bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek.
Srbské denníky Glas javnosti a Blic, ako aj bosnianskosrbské Nezavisne novine v dnešnom vydaní tvrdia, že 63-ročný generál je na bezpečnom mieste a s vládou rokuje o podmienkach svojho vzdania sa. Rozhovory sa - podľa rôznych zdrojov - konajú v kláštore, poľovníckej chate alebo v dedine s podzemnou raketovou základňou. Správu o lokalizácii Mladiča a prebiehajúcich rokovaniach priniesla aj agentúra AP, ktorá sa odvoláva na vysokopostavených predstaviteľov bezpečnosti blízkych operácii.
Podľa predchádzajúcich správ Mladiča vystopovali v Srbsku, odkiaľ ho previezli do Bosny, aby zmiernili pobúrenie domácich nacionalistov a zároveň zachránili rokovania s EÚ o stabilizačnej a asociačnej dohode, ktoré Brusel podmienil vydaním Mladiča do konca februára.
"Správy o Ratkovi Mladičovi nie sú správne," povedal hovorca vlády Srdjan Djurič. "Je to manipulácia, ktorá poškodzuje (srbskú) vládu," dodal.
EÚ na budúci týždeň rozhodne, či bude pokračovať v rozhovoroch s Belehradom, alebo či ich zmrazí ako trest za nevydanie Mladiča do Haagu. Mnohí Srbi Mladiča stále považujú za vojnového hrdinu, čoraz viac obyvateľov krajiny však jeho vydanie považuje za potrebnú obeť.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Mladiča obžaloval v roku 1995 spolu s vojnovým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom. Obaja čelia aj obvineniam z genocídy vznesené v súvislosti so 43-mesačným obliehaním Sarajeva - to si vyžiadalo 12.000 mŕtvych - a zmasakrovaním 8000 neozbrojených moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici z júla 1995.
Mladičovo vzdanie sa v inej krajine by bolo optimálnym riešením pre Belehrad. Srbom by ukázalo, že zadržanie nebolo vynútené, zároveň by spochybnilo tvrdenia Západu, že generál sa celý čas ukrýval v Srbsku s tichým súhlasom vlády a s pomocou armády.
Srbská štátna agentúra Tanjug, nezávislá stanica B92 a hlavná bosnianskosrbská agentúra SRNA v utorok zhodne uviedli, že Mladiča zatkli v Srbsku a následne previezli na americkú základňu v bosnianskej Tuzle, kde čaká na let do Haagu.
Generál žil po bosnianskej vojne neskrývane v Srbsku ešte dlhý čas po páde režimu Slobodana Miloševiča z jesene 2000. Podľa Belehradu sa Mladič začal ukrývať v polovici roku 2002, keď ho prestala chrániť armáda. Neskôr mu poskytovali pomoc penzionovaní príslušníci ozbrojených síl.
Srbské médiá niekoľko dní špekulovali, či Mladič bude v Haagu načas, aby sa predišlo zmrazeniu asociačných rozhovorov s úniou. Hodnotiacu správu má komisár pre rozšírenie EÚ Olli Rehn ministrom zahraničných vecí 25 členských krajín bloku predložiť v pondelok alebo v utorok. Rehn varoval, že ak Mladiča nevydajú, rozhovory budú odložené.
1 2 air pel