Brusel 6. marca (TASR) - Bruselský odvolací súd dnes na 15. mája stanovil ďalšie pojednávanie o tom, či má Belgicko právo trestne stíhať izraelského premiéra Ariela Šarona za údajné vojnové zločiny v súvislosti s masakrou palestínskych utečencov z roku 1982.
Právnici oznámili, že konečné rozhodnutie v tejto veci padne pravdepodobne v júni. Nové zasadanie súdu umožní právnikom oboch strán prediskutovať význam minulomesačného rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), potvrdzujúce vyňatie niekdajšieho ministra zahraničných vecí Konžskej demokratickej republiky (KDR) z trestného stíhania v Belgicku.
Žalobcovia využili kontroverzný belgický zákon, ktorý sa odvoláva na univerzálnu jurisdikciu v oblasti ľudských práv, na obvinenie Šarona v júni minulého roku zo zločinov proti ľudskosti a genocídy v prípade vraždy Palestínčanov Izraelom podporovanými libanonskými milíciami v utečeneckých táboroch Sabra a Šatila.
V čase masakry bol Šaron izraelským ministrom obrany. Pri internom izraelskom vyšetrovaní sa zistilo, že terajší premiér, ktorého jednotky tábory počas incidentu obkolesili, je nepriamo zodpovedný za masakru.
Najvyšší súdny orgán OSN v holandskom Haagu minulý mesiac oznámil, že nenašiel žiadnu výnimku zo všeobecnej zásady, podľa ktorej úradujúci členovia vlády sú vyňatí z trestného stíhania aj v prípade, ak sú podozriví zo spáchania vojnových zločinov alebo zločinov proti ľudskosti. Rozhodnutie ICJ právni odborníci široko vnímali ako precedens pre zaobchádzanie so šéfmi diplomacií a hlavami štátov.
Právny poradca belgického ministerstva vnútra Jan Devadder pre agentúru Reuters uviedol, že rozhodnutie ICJ by prinútilo Belgicko zrušiť prípad voči Šaronovi. Avšak právnici žalujúcej strany - skupiny 28 Palestínčanov a Libanončanov, vyhlásili, že pojednávanie súdu v Haagu nemá žiadnu súvislosť s ich snahou o pokračovanie vyšetrovania Šaronových údajných zločinov.
ICJ totiž v rozhodnutí nariadil Belgicku zrušiť medzinárodný zatykač, ktorý vydalo na Yerodiu Aboulayeho Ndomabsiho v čase, keď bol ministrom zahraničných vecí KDR. Podľa žaloby je Šaron obvinený z genocídy, ktorú upravuje konvencia OSN z roku 1948. Tá neobsahuje vyňatie zo súdneho stíhania.
Šaronov právnik Adrien Massert vyjadril presvedčenie o víťazstve s tým, že o osobitné pojednávanie požiadala žaloba. Ako dodal, predseda ICJ Gilbert Guillaume v komentári po prípade s Yerodiom vyhlásil, že Belgicko nárokovaním univerzálnej súdnej právomoci porušilo medzinárodné právo.