Brusel 21. februára (TASR) - Rada Európskej únie pre spravodlivosť a vnútro dnes schválila smernicu o uchovávaní telekomunikačných údajov ako súčasť boja proti terorizmu a organizovanému zločinu. Podľa komisára pre spravodlivosť a vnútro Franca Frattiniho "urobila Európa veľký krok vpred".
Smernica bola schválená v takom znení, v akom sa na nej ministri dohodli v decembri. Podľa nej budú musieť členské štáty uchovávať záznamy minimálne šesť a maximálne 24 mesiacov. Nejde pritom o obsah telefonátov, či e-mailov, ale o uchovávanie základných údajov, ako sú čísla volanej a volajúcej stanice, lokalizačné údaje, miesto, dátum a čas uskutočnenia spojenia alebo dĺžka hovoru. Smernica pokrýva aj neuskutočnené hovory, ale nie neúspešné spojenia. Asi polovica štátov únie využije možnosť predĺženia 18-mesačnej lehoty, dokedy treba uplatniť smernicu v národných legislatívach.
Slovensko a Írsko hlasovali proti. Postoj Slovenska odôvodnila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská tvrdením, že ide o princíp, keďže oblasť trestného práva patrí do tretieho piliera týkajúceho sa spravodlivosti a vnútra, kde sa uplatňujú rámcové rozhodnutia - t.j. rozhoduje sa na národnej úrovni - a nie smernice.
Žitňanská však zdôraznila, že Slovensko plne stojí za obsahom smernice a začlení ju do svojej národnej legislatívy. "Najmä pre vyšetrovanie a odhaľovanie kriminálnych činností je veľmi dôležité poznať tie údaje - kto, komu, kedy telefonoval," odôvodnila potrebu uchovávania údajov slovenská ministerka.
SR nevyužije možnosť predĺženia 18-mesačnej lehoty pre uplatnenie smernice. "Nemal by to byť zásadný problém, pretože počas prípravy sa ministerstvo spravodlivosti obrátilo na ministerstvo dopravy s touto otázkou a nedostali sme výhradu," uviedla Žitňanská. Pripustila však výhrady zo strany operátorov týkajúce sa financovania uchovávania dát. Náklady by mali znášať operátori, ich výšku ministerka nevedela odhadnúť. V porovnaní so súčasnou slovenskou legislatívou - s rozsahom uchovávaným v súčasnosti - by prijatie smernice podľa Žitňanskej nemalo byť zásadným zásahom do činnosti operátorov.