Viedeň 20. februára (TASR) - Za popieranie holokaustu odsúdil dnes viedenský Krajinský prísažný súd na tri roky odňatia slobody nepodmienečne 68-ročného britského historika Davida Irvinga.
"Som šokovaný. Som veľmi šokovaný!," vyhlásil po prečítaní rozsudku prekvapený Irving, keď ho odvádzalo šesť príslušníkov viedenskej justičnej stráže.
Prísažný súd pod vedením sudcu Petera Liebetreua ho uznal vinným vo všetkých troch bodoch obžaloby, podľa príslušného paragrafu 3 odseku g rakúskeho trestného zákona. Za rozsudok v spodnej hranici hlasovalo všetkých osem členov poroty.
Jeho právny zástupca Elmar Kresbach už avizoval, že jeho mandant sa voči rozsudku odvolá. Štátny prokurátor Michael Klackl si nechal čas na rozmyslenie, pokiaľ mu nedoručia rozsudok, ktorý ešte nie je právoplatný.
Jeden zo sympatizantov Irvinga začal po oznámení rozsudku vykrikovať v súdnej sieni: "Zostaň silný David!". Muža, ktorý pokrikoval s britským prízvukom, následne vyviedla zo siene justičná stráž.
Pozorovatelia takýto rozsudok očakávali.
Irving už cestou do pojednávacej miestnosti novinárom povedal, že už nespochybňuje fakt, že počas druhej svetovej vojny zahynuli milióny židov. "Pochybujem len o niektorých skutočnostiach a nepokladám sa za klamára a popierača," dodal v súdnej sieni, v ktorej však bolo vidno niekoľkých prívržencov pravicovoradikálnej scény. Nacisti, podľa jeho slov, vyvraždili milióny židov a o tom niet pochýb.
Rakúska polícia Irvinga zatkla v novembri 2005 v Štajersku, keď do krajiny prišiel vystúpiť na stretnutí pravicového študentského bratstva. Popieranie holokaustu je v Rakúsku zločinom, za ktorý možno odsúdiť na trest väzenia od jedného do desiatich rokov. V Rakúsku na Irvinga vydali zatykač kvôli vyhláseniam, ktoré tam urobil počas návštevy v roku 1989. Historik tvrdí, že na základe nových dokumentov medzičasom zmenil svoj názor.
Irving na úvod pojednávania v reakcii na žalobu uznal svoju vinu. Jeho právnik Elmer Kresbach ešte pred procesom uviedol, že požiada súd o zhovievavosť, keďže Irving zmenil názor a nie je hrozbou pre rakúsku demokraciu.
"Urobil som chybu, keď som povedal, že v Osvienčime neboli plynové komory," povedal Irving na pojednávaní. Historik, hovoriac po nemecky, zároveň trval na tom, že nikdy nenapísal knihu o holokauste, ktorý - ako povedal - je "len zlomkom mojej oblasti záujmu".