Belehrad 20. februára (TASR) - Hľadaný bosnianskosrbský generál Ratko Mladič používal počas liečby v belehradskej nemocnici v polovici 90. rokov falošné mená, informovali dnes srbskí činitelia. Bývalý šéf srbskej tajnej služby medzitým vyhlásil, že rokovania o vydaní Mladiča haagskemu tribunálu OSN sú v záverečnej fáze.
Nemocničné záznamy ukazujú, že Mladič, ktorý je na úteku už vyše desať rokov, používal počas liečby v rokoch 1993-97 tri rôzne mená, oznámil vedúci Národnej rady Srbska a Čiernej Hory pre spoluprácu s Haagom Rasim Ljajič. Odmietol však konkretizovať, o aké mená išli alebo prečo bol Mladič v nemocnici. Predpokladá sa, že Mladič v roku 1996 utrpel menej závažnú porážku.
Dokumenty odovzdajú Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Podľa právnych expertov by mohli byť použité na procese so Slobodanom Miloševičom ako dôkaz, že Srbsko pomáhalo a poskytlo útočisko Mladičovi počas vojny v Bosne v rokoch 1992-95 a po vojne.
Viacero médií dnes citovalo bývalého šéfa srbskej tajnej služby Gorana Petroviča, podľa ktorého sú srbskí činitelia "v neustálom spojení" s Mladičom a dúfajú, že ho budú mať vo väzbe do termínu stanoveného Európskou úniou. "Na jeho vydanie ostáva desať dní a úrady už len hľadajú scenár jeho 'kapitulácie'," povedal Petrovič bez upresenia zdroja svojich informácií.
Belehrad je pod silným medzinárodným tlakom na zatknutie Mladiča, v opačnom prípade mu hrozí medzinárodná izolácia. Úrady priznali, že Mladiča do polovice roku 2002 chránila armáda, tvrdia však, že stopu generála stratili. Žaloba ICTY tvrdí, že sa stále ukrýva v Srbsku pod ochranou tvrdých nacionalistov v ozbrojených silách.
ICTY obžaloval Mladiča - veliteľa bosnianskosrbských jednotiek počas vojny z rokov 1992-95 - v roku 1995 spolu s vojnovým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom, okrem iného z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva.