Viedeň 6. marca (TASR) - Americký oceliarsky priemysel, ktorý je už dlhšiu dobu na dne, si u svojho najznámejšieho lobistu, prezidenta Georgea W.Busha vybojoval uvalenie šťavnatého cla pre zahraničných dodávateľov ocele. Filozofia voľného obchodu, ktorú Amerika tak rada ponúka okolitému svetu, však zostala v tomto prípade riadne zaucho, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Z národohospodárskeho hľadiska možno považovať najnovší Bushov krok za určitú formu krátkodobej liečby, pokračuje ďalej rakúsky denník. Nevyhnutná reštrukturalizácia veľkých oceliarskych koncernov, s ktorou sa Európa popasovala už dávnejšie, sa tak v USA dostala úplne nabok. Americký prezident okrem toho uškodil iným odvetviam priemyslu, ktoré budú teraz nútené kupovať na celosvetovom trhu predražené produkty. Najviac sa v tejto súvislosti hovorí o automobilovom priemysle, uvádza Der Standard.
Zdá sa, že poškodenie vlastného imidžu a nové obchodné konflikty v rámci Svetovej obchodnej organizácie zaujímajú americkú stranu len pramálo.
Rusko už dalo na známosť, že nové obchodné bariéry podstatne pribrzdia spoluprácu v antiteroristickom boji.
Brazília začína pochybovať o možnosti vybudovania zóny voľného obchodu medzi Severnou a Južnou Amerikou.
Zdá sa, že Bush, ktorý v politike slávi nemalé úspechy, si v hospodárskej oblasti dal riadny vlastný gól, uzatvára Der Standard.
Podobne negatívne stanovisko k Bushovmu najnovšiemu rozhodnutiu v hospodárskej oblasti prezentujú aj dnešné vydania nemeckých denníkov.
Denník Süddeutsche Zeitung pripomína, že v prípade oceľového sporu ide o budúcnosť celých regiónov a osudy tisícok ľudí - tak isto z USA ako aj z Európy, či Ázie. Rozhodnutie o uvalení ciel na dovoz ocele zo zahraničia potreboval Bush zrejme kvôli tomu, aby si kvôli jesenným voľbám do amerického Kongresu získal na svoju stranu oceliarske štáty na východe Ameriky. Možno sa teda plným právom domnievať, že zdanlivo výhodné hospodárske opatrenie má svoje korene v snahe o získanie politického vplyvu, uzatvára SZ.
jč juh