Viedeň 20. februára (TASR) - Zástupcovia Belehradu a Prištiny začali dnes vo Viedni prvé kolo priamych rozhovorov o Kosove. Stretnutie za zatvorenými dverami je súčasťou Spojenými národmi sprostredkovaného procesu rokovaní o budúcom štatúte spornej provincie.
Samotný štatút nie je - aj vzhľadom na nezmieriteľne protikladné postoje oboch strán - témou prvých rokovaní, ktoré potrvajú do utorka. Ťažiskom agendy je decentralizácia Kosova, ktorou má srbská menšina získať väčšie právomoci v oblastiach, kde žije.
Rozhovory sa mali podľa pôvodných plánov začať 25. januára, odložili ich však po úmrtí kosovského prezidenta Ibrahima Rugovu, ktorý krátko predtým podľahol rakovine.
Prvé rokovania vedie rakúsky diplomat Albert Rohan, zástupca osobitného vyslanca OSN pre Kosovo, fínskeho exprezidenta Marttiho Ahtisaariho. Na rozhovoroch sú prítomní aj zástupcovia USA, EÚ a NATO. Tlačová konferencia sa má uskutočniť po skončení stretnutia v utorok popoludní.
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska a Čiernej Hory (SČH), je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu. Aliancia vojenskou akciou zasiahla do eskalujúceho konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.
Asi 90 percent dvojmiliónovej populácie Kosova tvoria etnickí Albánci, ktorí trvajú na nezávislosti. Belehrad si chce udržať aspoň formálnu kontrolu nad provinciou a navrhuje udelenie širokej autonómie v rámci Srbska.