Kišiňov 17. februára (TASR) - Spojené štáty americké vyjadrili dnes rozčarovanie nad odsúdením bývalého moldavského ministra obrany Valeria Pasata za údajne nevýhodný predaj stíhačiek MiG-29 do USA. Americké veľvyslanectvo v Moldavsku zároveň kritizovalo priebeh súdneho procesu, ktorý sa uskutočnil za zatvorenými dverami. Podľa americkej strany moldavská justícia v prípade údajného zneužitia právomocí bývalým ministrom vychádzala z mylného predpokladu, že predaj 21 stíhačiek nebol pre Moldavsko výhodný. Diplomatická misia naopak ocenila, že moldavská vláda odpredala lietadlá USA a nie inej krajine, ktorá by mohla byť spojená s medzinárodným terorizmom.
Veľvyslanectvo tiež odsúdilo fakt, že sudca odmietol v procese použiť svedectvá amerických predstaviteľov zainteresovaných v obchodnej transakcii a vyzvalo moldavské súdne orgány, aby dodržiavali medzinárodné štandardy v oblasti ochrany ľudských práv. Prokuratúra nedávno proti Pasatovi vzniesla nové obvinenia z plánov na zvrhnutie režimu prezidenta Vladimira Voronina, ako aj z úmyslu zavraždiť popredného člena opozície pred voľbami v marci 2005.
Obžaloba v kauze exministra argumentovala, že Pasat - ktorý bol vo funkcii v rokoch 1997-99 - pripravil štát o 50 miliónov dolárov, keďže lietadlá predal príliš lacno, rovnako ako granátomety predané na Slovensko za 1,8 milióna dolárov. Pasata uznali vinným zo "zneužitia právomocí a spôsobenia veľkej škody".
Exminister trval na svojej nevine a poznamenal, že predaj schválila predchádzajúca vláda. Pasata sa zastal aj bývalý prezident Petru Lucinschi, podľa ktorého boli transakcie zákonné. Obhajoba označila verdikt za politicky motivovaný a avizovala podanie odvolania, v prípade potreby až na Európsky súd pre ľudské práva. Pasat, poradca ruskej energetickej firmy Zjednotené energetické systémy Ruska (EES), má vzťahy s moldavskou proruskou opozíciou. Ruskí predstavitelia kritizovali Pasatovo zatknutie, tvrdiac, že poškodilo už aj tak narušené vzťahy medzi oboma krajinami. Pasat bol v minulosti aj moldavským veľvyslancom v Moskve.