Dedičia izraelského satirika Ephraima Kishona sa sporia o jeho dedičstvo. Dohodnúť sa nevedia tretia Kishonova žena Lisa (49) a dve deti z druhého manželstva, 41-ročný Amir a 37-ročná Renana.
Spisovateľ zomrel pred viac ako rokom na srdcový záchvat vo veku 80 rokov. Jeho viac než päťdesiat kníh bolo preložených do 37 jazykov sveta vrátane češtiny a slovenčiny. A práve autorské práva k dramatickým dielam sú jablkom sváru.
Kishon totiž odkázal práva svojej tretej žene Lise. Deťom majú pripadnúť byty v Zürichu a na predmestí Tel Avivu a rodinná galéria. Obaja majú dostávať výnosy z jeho diel v Izraeli.
Kishonových kníh sa však doteraz vydalo na svete viac než 43 miliónov a tantiémy by mohli dosiahnuť až 50 miliónov eur. Amir a Renana preto podali v Izraeli žalobu, ktorou sa domáhajú časti podielu na všetkých budúcich tantiémach.
"Lisa by sa mohla znovu vydať a nám potom z otcovho diela nezostane nič," zdôvodňuje konanie Kishonov syn. S ich matkou prežil spisovateľ viac ako 40 rokov.
Deti v žalobe žiadajú, aby bol závet posudzovaný podľa švajčiarskeho práva, lebo Kishon strávil posledné roky života vo švajčiarskom Appenzelli. Podľa toho by jeho deti mali nárok na desať percent všetkých budúcich tantiém.
Kishonova vdova Lisa sa bráni: "Ephraim nikdy nerátal s tým, že by niekto napadol jeho závet. Jeho posledná vôľa je jednoznačná. Práva sa viažu k osobnosti autora a on ich výslovne nechcel prenechať deťom, lebo si myslel, že sú neschopné ich spravovať."
Ephraim Kishon sa narodil v Maďarsku, prežil koncentračný tábor a v roku 1949 sa presťahoval do Izraela.
(bunte, čtk)