Očakáva sa, že prezident Mahmúd Abbás 46-ročného Haníju ešte dnes poverí zostavením vlády. Haníja má na sformovanie vládneho tímu tri týždne. Zloženie vlády musí potom schváliť Abbás.
Haníja je Palestínčanmi vnímaný ako pragmatik, ktorý má dobré vzťahy so súperiacimi palestínskymi frakciami, a ako človek, ktorý by mohol viesť dialóg aj s Izraelom.
Ako nezávislý kandidát sa zúčastnil na palestínskych voľbách v roku 1996, keď chcel prostredníctvom politiky účinnejšie oponovať izraelsko-palestínskym dohodám o autonómii. V roku 1998 sa stal šéfom úradu vodcu Hamasu šajcha Ahmada Jásina a v stykoch s Palestínskou samosprávou, ktorá vznikla v roku 1994 a dominovalo jej v januárových voľbách porazené hnutie Fatah, pôsobil ako hovorca Hamasu.
Po atentáte na Jásina a zabití jeho nástupcu Abdala Azíza Rantisího v roku 2004 vzrástla Haníjova dôležitosť i vplyv, keď sa oficiálne stal zástupcom vodcu Hamasu v pásme Gazy.
Pred januárovými voľbami bol na čele kandidačnej listiny frakcie Zmena a reforma existujúcej v rámci Hamasu.
Haníja sa narodil v utečeneckom tábore Sati a momentálne žije v utečeneckom tábore v pásme Gazy. Podobne ako ostatní poslanci palestínskeho parlamentu za Hamas má aj Haníja od Izraela zákaz vstúpiť na územie Západného brehu.
V roku 1987 absolvoval štúdium arabskej literatúry na Islamskej univerzite v Gaze. V roku 1992 ho Izrael vypovedal do Libanonu, Haníja sa však rok na to vrátil do pásma Gazy a stal sa dekanom Islamskej univerzity.
Má 13 detí.
1 12 20 pel