Kyjev 6. marca (TASR) - V rámci realizácie novej koncepcie štrukturálnej reformy obranno-priemyselného komplexu, prijatej nedávno vládou, Ukrajina chce maximálne využiť spoluprácu s inými krajinami pri rozvoji výzbroje.
Vyrábať zbrane samostatne je podľa predsedu Štátnej komisie pre otázky obranno-priemyselného komplexu Ukrajiny Volodymyra Horbulina nevýhodné. Procesy integrácie a kooperácie na medzinárodných trhoch zbraní sa totiž stali uvedomelou nevyhnutnosťou.
Ukrajina sa v zbrojárskej výrobe orientuje tradične na Rusko, napríklad v prípade prostriedkov protivdušnej ochrany, modernizácie stíhačiek Mig, či stavby lietadiel An-70. Vzhľadom na slabosť ruskej súčiastkovej základne najmä v elektronike sa zameriava aj na Nemecko, Izrael a čiastočne na Francúzsko.
Podľa vládnej koncepcie sa má vytvoriť v obrannom priemysle približne sedem až deväť vertikálne integrovaných štruktúr, ktoré zabezpečia rozpracovanie, výrobu, realizáciu a technologický sprievod produkcie v najviac konkurenčných oblastiach. Týka sa to napríklad stavby lietadiel a lodí, obrnenej techniky, rádiolokačnej techniky, operačno-taktických rakiet. Predpokladá sa zjednotenie podnikov aj na horizontálnej úrovni. Tie by mali zabezpečovať rozpracovanie a výrobu komplektačných častí pre obranný priemysel.
Väčšina ukrajinských podnikov v obrannej sfére prevažne závisí od zahraničných objednávok s podielom okolo 70-90 percent na ich výrobe. Horbulin považuje za nevyhnutnosť rozšírenie exportných možností podnikov v tomto odvetví právnym zabezpečením prílevu zahraničných investícií. V spojitosti s plánovaným vznikom nadnárodných finančno-priemyselných skupín so zahraničným kapitálom uviedol, že v značnej miere pôjde o ruské investície.
Spolupráca s Ruskom však podľa Horbulina neprekáža plánom Ukrajiny rozvíjať vojensko-technickú spoluprácu aj so západnými krajinami, nehľadiac na ich nemennú zdržanlivosť a opatrný vzťah k Rusku. Hoci rozšírenie vojensko-technickej spolupráce so Západom môže Rusko hodnotiť ako pokus pretvoriť ukrajinský trh na prozápadný. Pri privatizácii obranných podnikov chce Ukrajina zohľadniť skúsenosť Ruska. V prvej etape tohto procesu sotva pôjde o predaj kontrolných podielov zahraničným investorom.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed sla