Skopje 26. marca (TASR) - Generálny tajomník NATO George Robertson dnes po prílete do Skopje odsúdil násilnosti v Macedónsku a vyzval na politické riešenie konfliktu medzi albánskymi povstalcami a macedónskymi ozbrojenými silami.
Nikto nechce nové krviprelievanie na Balkáne, zdôraznil Robertson. Podľa neho NATO a medzinárodné spoločenstvo plne podporujú boj proti tým, ktorí uprednostňujú zbrane pred volebnými urnami.
Každý štát má právo brániť sa, Macedónsko obsadilo pozície nad Tetovom a odteraz má šancu na politické riešenie, dodal generálny tajomník NATO, ktorý označil túto bývalú juhoslovanskú republiku za vynikajúci príklad multietnického spoločenstva.
Robertson, ktorého vo večerných hodinách prijme macedónsky prezident Boris Trajkovski, pripomenul, že existuje šanca na vytvorenie spoločnej budúcnosti, keď sa zoberie poučenie z minulosti a budú odmietnutí tí, ktorí dávajú prednosť zbraniam.
V macedónskej metropole dnes očakávajú aj vysokého predstaviteľa Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu. Obaja prichádzajú do Macedónska s výzvou na hľadanie politického riešenia krízy, ktorá znepokojuje medzinárodné spoločenstvo a vyvoláva obavy z novej eskalácie násilia v juhovýchodnej Európe.
Ešte pred príchodom do Skopje dnes Robertson v Ríme opäť vyzval macedónsku vládu, aby obmedzila svoje vojenské zákroky proti etnickým albánskym rebelom. Robertson sa na ceste do Skopje zastavil v Ríme, aby tam spoločne s talianskymi predstaviteľmi prediskutoval macedónsku otázku.
Boje v Macedónsku sa počas víkendu zintenzívnili najmä po tom, čo sa vládne sily snažili vytlačiť rebelov z kopcov, ktoré oddeľujú Macedónsko a Kosovo. "Macedónska vláda sa už vojensky vyjadrila. Teraz však musí zaujať politické stanovisko," uviedol generálny tajomník NATO po rozhovoroch s talianskym ministrom zahraničných vecí Lambertom Dinim.
Po rokovaní s talianskym ministrom obrany Sergiom Mattarellom Robertson na otázku, aký odkaz nesie pre etnických albánskych rebelov, uviedol: "Vzdajte sa. V strieľaní nie je žiadna budúcnosť. Iba volebné urny môžu rozhodnúť o budúcnosti balkánskych štátov."
Aliancia NATO bude aj naďalej kontrolovať kosovské hranice s Macedónskom, aby tak prerušila dodávku vojenských zásob vzbúrencom. Robertson zároveň uviedol, že NATO nebude priamo zasahovať do konfliktov a macedónska vláda ju ani o pomoc v tomto smere nepožiadala.