Budapešť 17. februára (TASR) - Je dôležité, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o finančnej perspektíve Európskej únie pre nastávajúce roky. Ak by sa dohoda nezrodila, z 33 miliárd eur by bolo možné sprístupniť iba pätinu. Vyhlásil to dnes v Budapešti britský premiér a predseda Labouristickej strany Tony Blair, ktorý na pozvanie vládnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) vystúpil na podujatí pred sobotňajším mimoriadnym kongresom strany.
Britský ľavicový politik pripomenul, že v decembri v Budapešti, keď rokoval s premiérmi Vyšehradskej štvorky, v rámci nej aj s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom, mal síce predseda maďarskej vlády milý úsmev, ale za ním sa "schovávala oceľ". "Dôležité je, že sme dosiahli dohodu pre EÚ, 33 miliárd eur pre nastávajúce roky. Ak by sme nedosiahli dohodu, bola by prístupná iba pätina tejto sumy," povedal.
Blair zablahoželal socialistom a zvlášť Gyurcsányovi k silnému ekonomickému rastu jeho krajiny pri nízkej inflácii. "Vieme, že ekonomickú silu treba dosiahnuť v prostredí globalizácie. Ľahké je povedať v politike, že globalizácia je zlá, prináša neistotu, ale globalizácia je skutočnosťou. Nie je otázkou, či ju prijmeme, ale ako sa na ňu pripravíme. Čím otvorenejšie je hospodárstvo, tým sme na tom lepšie," zdôraznil britský hosť. V súvislosti s otvorením pracovného trhu v jeho krajine pre nové členské krajiny povedal, že pracujúci prichádzajúci zo strednej a východnej Európy obohatili hospodárstvo Veľkej Británie.
Blair podčiarkol dôležitosť reformy zdravotníctva. "Je stále dôležitejšie vziať zodpovednosť za svoje zdravie," konštatoval. Vyzdvihol otázku spoločenskej spravodlivosti, ktorá podľa jeho slov nie je v 21. storočí rovnaká ako pred storočím. "Mladým ľuďom treba dať šancu na vlastné bývanie, treba pomôcť starým ľuďom a nezamestnaným," povedal.
V súvislosti s volebnou kampaňou poznamenal, že za deväť rokov vládnutia sa naučil, že počas kampane politik zmýšľa poeticky, v reálnom živote však musí pracovať prozaicky. "Falošné sľuby sú falošnou solidaritou, ak nechceme urobiť ťažké rozhodnutia, znamená, že nie sme schopní postaviť sa za záujmy ľudí," uviedol britský premiér, podľa ktorého Maďarsko v ostatných 15 rokoch dosiahlo taký pokrok, že teraz musí byť sebavedomé a musí sa orientovať na úspech.
"Sú chvíle, keď vie byť menej milý a oveľa tvrdší, ale preto bol tvrdý, lebo veril v to, čo prezentoval. Bojoval aj proti nám, v zápase sme dosiahli pre nás výhodnú remízu. Ďakujeme Tony," reagoval Gyurcsány na Blairove vystúpenie.
Maďarskí socialisti v sobotu na mimoriadnom kongrese rozhodnú o kandidátovi na premiéra, Republiková rada MSZP predtým schválila kandidatúru jediného politika - Ferenca Gyurcsánya.