Berlín 17. februára (TASR) - Jedna z najväčších nemeckých bánk Dresdner Bank čelí škandálu - v minulosti údajne aktívne podporovala režim tretej ríše Adolfa Hitlera, ukrývala nacistami arizovaný majetok židov, mala dobré kontakty s vedením koncentračného tábora Osvienčim a mali v nej účty príslušníci elitnej SS.
Vyplýva to z dnes zverejnenej štúdie skupiny nezávislých historikov, ktorú priniesol denník Die Welt. Štúdia vznikla na základe zhromažďovania a preskúmania tajných dokumentov banky nezávislými historikmi počas deviatich rokov a pozostáva z viac ako 3000 strán. V súčasnosti je Dresdner Bank dcérskou spoločnosťou finančnej skupiny a nemeckého poisťovacieho koncernu Allianz.
"Sme SS bankou," vyhlásil bývalý člen výkonnej rady Dresdner Bank Emil Meyer v roku 1941, uvádza medziiným v štúdii. Podľa historikov malo vedenie banky údajne nadštandardne dobré vzťahy s ríšskym veliteľom SS Heinrichom Himmlerom. Tohto druhého muža tretej ríše uznali v Norimberskom procese vinným z účasti na holokauste a celú SS označili za zločineckú organizáciu. Himmlerovi sa krátko po vojne v preoblečení za obyčajného vojaka Wehrmachtu podarilo spáchať samovraždu otrávením sa a uniknúť tak súdu.
Spoluprácu Dresdner Bank s nacistami až do roku 1990 spájali odborníci len čiastočne a až najnovšia štúdia poodhalila skutočnú úlohu tejto finančnej inštitúcie v časoch tretej ríše.
Banka sa podľa historikov podieľala aj na konfiškácii majetku židov a aj financovaní zbrojného priemyslu, uvádza ďalej denník Die Welt. "Dresdner Bank, podobne ako ostatné banky tretej ríše, bola rozsiahlo zapletená do deportácií, genocídy a vojny," píše sa v celonemeckom denníku.
Štúdia dokumentov poodhalila tiež, že banka mala blízke vzťahy s koncentračným táborom Osvienčim a so spoločnosťami, ktoré stavali plynové komory používané počas holokaustu.
Pravdepodobne jedinou pozitívnou časťou obsiahlej štúdie je sekcia, ktorá sa zaoberá prepúšťaním židovských zamestnancov. Banka ich prepustila po Hitlerovom nástupe k moci v roku 1933 len na základe nacistického nátlaku a vyjadrila v súvislosti s tým veľké sklamanie.
Bývalý člen výkonnej rady Walter Frisch, ktorý neskôr opustil Dresdner Bank, nariadil platobné vyrovnanie židovských zamestnancov, ktorých na základe "rasových zákonov tretej ríše" prepustili.
Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung je banka v súčasnosti druhou najväčšou finančnou inštitúciou v Nemecku, čo sa týka celkových aktív hneď po centrálnej Deutsche Bank.