Budapešť 17. februára (TASR) - Vírus vtáčej chrípky, ktorý izolovali v stredu v maďarskej župe Bács-Kiskun u troch labutí, je z kmeňu typu H5N1, ktorý je nebezpečný aj pre človeka. Vyhlásil to dnes v maďarskej komerčnej rozhlasovej stanici InfóRádió riaditeľ Štátneho veterinárneho ústavu (OÁI) Lajos Tekes.
Ako však dodal, oficiálne výsledok testu zatiaľ nezverejnia, kým vyšetrenia nespravia aj v anglickom referenčnom laboratóriu Európskej únie, kam vzorky zaslali vo štvrtok. S veľkou pravdepodobnosťou dospejú k rovnakým výsledkom, dodal riaditeľ OÁI.
Maďarské úrady v stredu potvrdili, že u troch z deviatich uhynutých labutí nájdených pred týždňom izolovali vírus H5. Uhynuté zvieratá našli v juhomaďarských obciach Nagybaracska a Csátalja.
Mŕtve vtáky, nájdené v Poľsku na niekoľkých miestach, sú skúmané v laboratóriách nevyhovujúcich bezpečnostným normám. Vojenský výskumný ústav, ktorý by to mohol urobiť bezpečne, nedostal peniaze na potrebné testovacie látky, varoval dnes denník Žycie Warszawy.
Uhynuté vtáky, ktoré mohli byť nakazené vírusom H5N1 nebezpečným aj pre človeka, skúmajú v dvoch poľských výskumných ústavoch Štátnom veterinárnom inštitúte v Pulawách a v Stredisku veterinárnej hygieny v Gdansku. Podľa denníka ani jedno z týchto laboratórií nemá priznanú tzv. tretiu bezpečnostnú triedu požadovanú Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
V gdanskom stredisku napr. chýbajú špeciálne filtre na očistenie vzduchu. "My vtáky skúmame len predbežne, potom ich odosielame do lepšie vybaveného laboratória v Pulawách," tvrdí riaditeľ gdanského strediska Andrzej Stryszak.
Ukazuje sa však, že ani laboratórium v Pulawách nie je klasifikované v bezpečnostnom systéme WHO. "O tretiu bezpečnostnú triedu sa budeme uchádzať v júni. Vtedy otvoríme nový komplex budov," vysvetľuje profesor Jan Žmudzinski, zástupca riaditeľa Štátneho veterinárneho inštitútu v Pulawách. V tých istých Pulawách sa nachádza ešte jedno laboratórium ktoré by mohlo už dnes bezpečne testovať vírus vtáčej chrípky. Požadované bezpečnostné normy spĺňa len Vojenské stredisko diagnostiky a boja proti biologickému ohrozeniu. "Máme dokonalých expertov a všetko potrebné zariadenie. Chýbajú len peniaze na nákup diagnostických kompletov na odhalenie vírusu. Treba na to približne 60-tisíc zlotých (približne 600-tisíc slovenských korún)," tvrdí riaditeľ strediska Roman Bartoszcze.
Testy vzoriek z uhynutej labute, ktorú našli blízko mesta Lyon na východe Francúzska, prebiehajú v laboratóriu miestnej veterinárnej služby. Oznámilo to dnes ministerstvo poľnohospodárstva.
"Testy na vtáčiu chrípku prebehajú, ich predbežné výsledky očakávame v priebehu popoludnia," uviedlo ministerstvo. Miestne úrady informovali, že uhynutú labuť našli na diaľnici južne od Lyonu.
Grécko dnes medzitým oznámilo, že na analýzu do britských laboratórií dnes odoslalo ďalšie tri vzorky z tkanív divých labutí, ktoré obsahujú vírus vtáčej chrípky typu H5.
"Po dnešných testoch sme vo vzorkách z labutí pochádzajúcich zo severovýchodnej časti krajiny v prefektúre Rodopi a prefektúre Chalkidiki zistili prítomnosť vírusu typu H5," uvádza sa v stanovisku ministerstva poľnohospodárstva.
Grécko v utorok potvrdilo dva prípady výskytu smrteľného vírusového kmeňa vtáčej chrípky typu H5N1. Ochorenie sa v krajine doteraz vyskytlo iba u divého vtáctva. Podľa expertov na územie Grécka počas tejto zimy priletel nezvyčajne veľký počet sťahovavých vtákov v dôsledku charakteru počasia v jednotlivých častiach Európy.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) žab