Najvyšší súd posúdi odvolanie Ernesta McCarvera zo Severnej Karolíny, ktorého popravu tento mesiac pozastavili justičné úrady len niekoľko hodín pred jej vykonaním. McCarver (40) je obvinený z vraždy 71-ročného bývalého spolupracovníka Woodrowa Hartleyho, ktorej sa dopustil v januári 1987. Jeho právni zástupcovia tvrdia, že je mentálne postihnutý so zmýšľaním na úrovni 10-ročného dieťaťa.
Jeho právnici podali proti rozhodnutiu o poprave odvolanie, v ktorom sa odvolávajú na to, či sa popravou mentálne retardovaného človeka neporuší ôsmy dodatok k ústave, ktorý zakazuje kruté a nezvyčajné tresty. V odvolaní sa zároveň pripomína, že aj spoločnosť je proti poprave mentálne postihnutých ľudí. Ďalším dôvodom jeho právnikov je skutočnosť, že 13 štátov, v ktorých sa vykonáva trest smrti, zakazuje popravu mentálne retardovaného človeka.
Právnici zastupujúci v tomto prípade štát však tvrdia, že McCarver nie je mentálne retardovaný, ale aj v prípade, že by bol, jeho popravou by nedošlo k porušeniu ústavy. Najvyšší súd pozastavil McCarverovu popravu 1. marca tohto roku po tom, čo mu priniesli jeho posledné jedlo. V najnovších IQ testoch dosahuje jeho IQ hodnotu 67, pred súdom v roku 1988 sa však pohybovalo v rozmedzí 70-80.
Guvernér Severnej Karolíny Mike Easley zamietol jeho žiadosť o milosť s odôvodnením, že Hartleyho vraždu plánoval a zinscenoval a navyše bol motivovaný pomstou voči bývalému spolupracovníkovi. McCarverovi právni zástupcovia žiadajú guvernéra, aby aspoň zmenil jeho trest na doživotie.
Americké justičné úrady si tiež v utorok vypočujú argumenty v prípade na smrť odsúdeného Johnnyho Paula Penryho, ktorý je podľa názorov jeho právnikov mentálne na úrovni sedemročného.
Najvyšší súd použil v roku 1988 Penryho prípad a rozhodol o tom, že ústava povoľuje popravu mentálne retardovaných vrahov, hoci zamietol jeho prvé obvinenie.