Zľava František Němec ako stály tajomník ministerstva, sir Humphrey Appleby, Jan Šastný ako osobný tajomník ministra Bernard Wooley a Viktor Preiss ako ministr pre administratívne záležitosti James Hacker. FOTO - ČTK |
Populárny seriál televízie BBC Áno, pán minister, ktorý si robí žarty z ministerských byrokratov, už síce nie je nový, ale asi v ktorejkoľvek krajine je stále aktuálny. Áno, pán minister, je sériou vtipných situácií z prostredia vysokej britskej politiky. Českí diváci si môžu najnovšie pozrieť rovnomennú komédiu, ktorú napísala Kristína Žantovská, v pražskom Divadle na Vinohradoch.
Publikum sa na premiére skvele bavilo. Srdečný smiech sprevádzal vtipné dialógy fiktívneho ministra pre administratívne záležitosti v podaní Viktora Preissa so štátnym tajomníkom ministerstva v stvárňovaní hosťujúceho Františka Němca. Obaja už excelovali v dabingu seriálu, ktorý je v Česku známy i z knižnej podoby. Pri záverečnom poďakovaní vyšli na scénu deväťkrát a z hľadiska sa ozývali výkriky Bravo!
"Pri uvedení tohto textu sme ani tak neexperimentovali, pretože sa ukázal prenosný takmer všade na zemeguli. Ale pravda je, že nie na javisku. V tom máme primát a sme na to hrdí, pretože zatiaľ nikto nemal tú odvahu uviesť to v divadle," povedal po premiére umelecký šéf vinohradského súboru Martin Stropnický. "Politika, štátna správa, celý ten svet predpisov, financií a pre občana najrôznejších úskalí a pascí útočí na nás každý deň z rôznych zdrojov ako vec, ktorá mnoho zábavy neposkytuje. Ak sa však zrazu o veciach, ktoré vám kazia tu nedeľňajší obed, tu piatkovú večeru, povie vtipným a ostrým spôsobom, ani čo by sa zmenšovala pofidérnosť toho všetkého, získa to eleganciu, ktorú politická scéna nemá," povedal Stropnický, ktorý hru režíroval.
Myslí si, že pri režírovaní mu mohla trochu pomôcť aj jeho skúsenosť - Stropnický bol totiž v 90. rokoch diplomatom a v roku 1998 nejaký čas i ministrom kultúry.
Autor: JIŘÍ BOROVIČKA, čtk