Ramalláh 16. februára (TASR) - Kandidátom militantného hnutia Hamas na pozíciu premiéra novej palestínskej vlády je Ismail Haníja, ktorého mnohí Palestínčania považujú za pragmatického politika, informoval dnes popredný predstaviteľ Hamasu.
Haníja - líder Hamasu v pásme Gazy - bol na čele kandidačnej listiny v januárových parlamentných voľbách, v ktorých dosiahlo Hnutie islamského odporu - Hamas rozhodujúce víťazstvo nad vládnucim Fatahom.
"Rozhodli sme sa nominovať brata Ismaila Haníju za premiéra," vyhlásil predstaviteľ po stretnutí poslancov Hamasu v predjordánskom Ramalláhu.
Nomináciu Haníju, očakávanú mnohými analytikmi, by malo hnutie oficiálne predložiť prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi v sobotu, keď sa po prvýkrát zíde novozvolený palestínsky parlament. Haníja je považovaný za predstaviteľa pragmatickejšieho krídla v Hamase.
1 2 rsc pel