Zákon sa teraz vracia do 200-člennej Poslaneckej snemovne. Na to, aby bol prijatý a bolo prehlasované prezidentovo veto, bude potrebných najmenej 101 poslaneckých hlasov.
Klaus v zdôvodnení, ktoré zaznelo na dnešnej tlačovej konferencii v Prahe, zákon označil za "taký zásadný zásah do právnej úpravy medziľudských vzťahov, a dokonca partnerských a intímnych vzťahov ľudí", že podľa jeho názoru "musí dostať aspoň väčšinu 101 hlasov".
V Poslaneckej snemovni zákon prešiel vďaka podpore 86 poslancov. Klaus netajil svoj odmietavý postoj k zákonnej norme, i keď ho premiér Jiří Paroubek i organizácie gayov a lesbičiek a ich stúpenci vyzvali, aby zákon podpísal.
Šance na prehlasovanie Klausovho veta dolnou komorou Parlamentu ČR sú neisté - okrem iného i preto, že zákon o registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia snemovňa do prijatia päťkrát neschválila.
Zákon umožňuje homosexuálnym párom zastupovať sa pri konaní na úradoch, pred súdmi, orgánmi činnými v trestnom konaní, ale aj v bežných záležitostiach. Dáva im právo vychovávať spoločne dieťa, ale neumožňuje adopciu, ani sobáše osôb rovnakého pohlavia.
Za tragické rozhodnutie stredovekého monarchu označil dnes veto prezidenta ČR Václava Klausa predseda českej Gay iniciatívy Jiří Hromada.
Poslankyňa koaličnej Únie slobody-DEU, herečka Táňa Fišerová dokonca obvinila hlavu štátu z prekračovania právomocí a pokusu zasahovať do legislatívneho procesu ako tretia parlamentná komora.
2 pel ed