Foča 5. marca (TASR) - Len niekoľko dní po neúspešnom pokuse jednotky SFOR o zatknutie Radovana Karadžiča sa v srbskej časti Bosny objavili plagáty vyjadrujúce podporu bývalému bosnianskosrbskému lídrovi, obžalovanému z vojnových zločinov.
"Budeme brániť nášho brata Radovana až do smrti alebo do dňa posledného súdu," znie cyrilikou písaný text na plagáte s čierno-bielou fotografiou Karadžiča, vylepenom vo východobosnianskom meste Foča (Srbi mesto volajú Srbinje), neďaleko ktorého sa príslušníci mierovej jednotky minulý štvrtok a piatok neúspešne pokúšali o zatknutie jednej z najhľadanejších osôb.
"Milujeme nášho brata Karadžiča a nedáme ho," vyhlásil Siniša, 23-ročný vodič nákladného auta, ktorý priznal, že sa podieľal na vylepovaní plagátov. Siniša odmietol povedať, kto plagáty vytlačil, zdôraznil však , že jeho názor zdieľa "99 percent obyvateľov Foče".
Na otázku o prípadnej akcii bosnianskych Srbov na ochranu Karadžiča pred vojakmi medzinárodnej jednotky - tá dnes potvrdila, že pátranie pokračuje - Siniša odpovedal stručne, že posolstvo z plagátov je "dosť jasné". Dodal, že aktivisti plánujú vylepovanie ďalších plagátov, pričom text niektorých bude aj v angličtine.
Karadžič, chránený veľkým počtom bodyguardov, údajne organizovaných v troch okruhoch, sa podľa predpokladov ukrýva v oblasti mesta Foča, pričom niekedy prejde do susednej Čiernej Hory.
Nemenovaný predstaviteľ NATO pre agentúru AFP povedal, že Karadžič má medzi obyvateľmi regiónu Foča formácie pre prípad poplachu, ktoré mu minulý týždeň pomohli utiecť.
Niektoré zo srbských plagátov Karadžiča prekrývajú oznámenia, prostredníctvom ktorých americké ministerstvo zahraničných vecí ponúka odmenu vo výške do päť miliónov dolárov za informácie vedúce k dolapeniu Karadžiča alebo bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek, generála Ratka Mladiča.
Americké plagáty s číslom mobilného telefónu a e-mailovou adresou, na ktorých možno informácie poskytnúť, po území celej Bosny od začiatku roku šíria vojaci SFOR. V bosnianskej Srbskej republike však majú tieto pútače len krátku životnosť a sú rýchlo strhnuté.
Koncom februára začali americkú ponuku šíriť aj rozhlas a televízia moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny.
Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky asi 80 percent bosnianskych Srbov je proti zatknutiu Karadžiča.