Berlín/Kodaň/Konstanca/Moskva/Vaduz/Viedeň 16. februára (TASR) - Vírus vtáčej chrípky kmeňa H5N1 potvrdili dnes na dvoch uhynutých labutiach v Nemecku, ktoré objavili začiatkom týždňa na baltskom ostrove Rujána, informoval dnes minister poľnohospodárstva Horst Seehofer.
Ide o prvý známy prípad smrteľného vírusu v Nemecku, ktoré susedí s Dánskom. To dnes informovalo, že podrobí testom na smrteľný kmeň vtáčej chrípky H5N1 35 mŕtvych vtákov - 32 labutí, kačku, čajku a kormorána. Všetky vtáky až na kormorána našli na juhovýchodných dánskych ostrovoch, severne od Rujány.
Predbežné testy v ďalších dvoch východorumunských dedinách naznačili aj tam prítomnosť vírusu H5N1. Informovali o tom dnes rumunské úrady. Experti odobrali vzorky z niekoľkých uhynutých vtákov, ktoré našli v dedine Vlahi neďaleko Dunaja a v dedine Ostrov, ktorá leží pri hranici s Bulharskom.
Vtáčiu chrípku kmeňa H5N1 potvrdili dnes aj v juhoruskej Dagestanskej republike, kde na farmách pred dvoma týždňami pri dvoch prípadoch uhynulo 345.000 kusov hydiny.
Lichtenštajnská vláda dnes v rámci preventívnych opatrení nariadila izoláciu všetkej hydiny, aby zabránila možnej infekcii od sťahovavých vtákov. Opatrenie nadobudne účinnosť od pondelka. V ten istý deň vstúpi do platnosti rovnaké opatrenie aj vo Švajčiarsku. V Rakúsku platí spomínané nariadenie už od dnešnej polnoci.
Labuť, ktorú našli tento mesiac mŕtvu v Slovinsku, zomrela na následky vírusu vtáčej chrípky H5N1. Potvrdili to laboratórne testy vykonané v Taliansku, informoval dnes hovorca slovinskej vlády.
Ide tak o prvý potvrdený prípad výskytu smrtiaceho kmeňa vírusu vtáčej chrípky na území Slovinska.
Slovinsko minulý týždeň poslalo do Talianska vzorky vírusu H5 z mŕtvej labute nájdenej neďaleko mesta Maribor, necelých desať kilometrov od rakúskych hraníc.
Maďarskí veterinári v župe Bács- Kiskun, kde sa v stredu potvrdila prítomnosť vírusu H5 u troch z 11 uhynutých labutí, v súčasnosti inventarizujú stav hydiny v prísne kontrolovanej oblasti. Informoval o tom dnes v Budapešti hlavný štátny veterinár Miklós Süth.
Podľa jeho slov sa vírusové ochorenie objavilo u prelietavých vtákoch, ľudský kontakt s nimi je minimálny, preto je možné vylúčiť akúkoľvek nákazu. V juhomaďarských obciach Nagybaracska a Csátalja, kde sa vírus H5 objavil, prísne preverujú výjazd i vjazd.
Minister poľnohospodárstva József Gráf informoval, že voči Maďarsku nie je zavedené obmedzenie exportu, v súčasnosti však zo župy, kde našli infikované zvieratá, nemožno vynášať živú hydinu. V Bács-Kiskunskej župe funguje hydinárska farma s 3000 kačicami, ktorú odborníci uzatvorili.
"Maďarská hydina je bezpečná, toto ochorenie sa jej netýka. Vedeli sme, že zopár sťahovavých vtákov u nás padne. Let na miesto prezimovania sa nás nedotkol, vedeli sme, že pri migrácii späť sa tomu nevyhneme. Vidíme, že v šiestich európskych krajinách sa objavili infikované labute, nemožno sa tomu jednoducho vyhnúť," povedal minister Gráf.
Opoziční politici kritizovali premiéra Ferenca Gyurcsánya za to, že o masovom úhyne labutí na juhu Maďarska a o infikovaní troch z nich informoval až polhodinu po tom, ako tak urobila Európska komisia v Bruseli. Hovorca vlády András Batiz odmietol kritiku. Zdôraznil, že žiadna hydina v Maďarsku nie je nakazená, a že Maďarsko má pripravenú - na kontinente ako prvá krajina - vakcínu proti vírusu H5N1.