Štrasburg 16. februára (TASR) - Európsky parlament vypustil dnes z návrhu smernice o službách jej najkontroverznejšiu časť, týkajúcu sa tzv. princípu krajiny pôvodu. Podľa toho by mohli poskytovatelia ponúkať služby kdekoľvek v EÚ na základe legislatívy krajiny, z ktorej pochádzajú.
Proti princípu sa zdvihla vlna nesúhlasu vzhľadom na obavy, že západoeurópske trhy zaplavia lacnejší poskytovatelia služieb z východnej a strednej Európy.
Po dohode dvoch najväčších strán v EP, konzervatívcov a socialistov, väčšina poslancov hlasovala za zrušenie tohto princípu. Podľa zmeneného návrhu smernice sa firmy budú musieť pridržiavať pracovných, zdravotných, bezpečnostných a ekologických predpisov krajiny, kde služby poskytujú.
Kľúčové rozhodnutie prijali poslanci v rámci komplikovaného procesu hlasovania o smernici, ktorej cieľom je umožniť poskytovateľom jednoduchší výkon práva na voľný pohyb služieb a práva usadiť sa za týmto účelom v inej členskej krajine EÚ. K návrhu smernice bolo predložených 1600 pozmeňujúcich návrhov, čím patrí k najdiskutovanejším v histórii európskej legislatívy.