Záhreb 5. marca (TASR) - Strany chorvátskej vládnej koalície dospeli dnes k dohode o urovnaní vládnej krízy, ktorou odvrátili bezprostrednú hrozbu predčasných parlamentných volieb.
Na základe kompromisnej dohody o reforme kabinetu, ktorú musí ešte schváliť každý z piatich vládnych subjektov, získajú väčší vplyv menšie strany.
Definitívne urovnanie situácie bude veľkou úľavou pre Západ, ktorý sa obával, že predčasné voľby môžu ohroziť ekonomické a politické reformy a že z krízy bude profitovať nacionalistické Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), ktoré vo voľbách v roku 2000 utrpelo - po takmer desaťročí pri moci - zdrvujúcu porážku. Zlá hospodárska situácia krajiny však popularitu HDZ zvýšila.
Premiér Ivica Račan po šesťhodinovom stretnutí koaličných partnerov novinárom oznámil, že od všetkých strán získal súhlas v kľúčových otázkach vládneho programu, vrátane spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodným menovým fondom (MMF).
Mnohí miestni pozorovatelia však vyjadrili presvedčenie, že dohoda len oddiali ďalšie konflikty v širokej stredoľavej koalícii.
Detaily dohody sú predmetom ďalších rozhovorov lídrov koaličných strán, ktoré budú pokračovať ešte dnes popoludní.
Podľa návrhu nového usporiadania koaličných vzťahov bude tzv. vnútorný kabinet rozšírený tak, aby v ňom mala zastúpenie aj tretia najväčšia strana, Chorvátska roľnícka strana (HSS).
Dražen Budiša, umiernený nacionalista a predseda Chorvátskej sociálnoliberálnej strany (HSLS) - druhého najsilnejšieho člena koalície - sa stane prvým podpredsedom vlády namiesto doterajšieho Gorana Graniča (HSLS). Granič s najväčšou pravdepodobnosťou zostane členom kabinetu vo funkcii jedného zo štyroch Račanových námestníkov.
Budiša, ktorý doteraz nevykonával žiadnu vládnu funkciu (začiatkom roku 2000 sa sústredil na prezidentské voľby, ktoré sa konali krátko po parlamentných a v ktorých neúspešne kandidoval), v júli 2001 odstúpil z čela HSLS na protest proti rozhodnutiu vlády vydať do Haagu dvoch chorvátskych generálov obvinených z vojnových zločinov. Na februárovom zjazde HSLS bol však opäť zvolený do čela strany.
Vnútorné rozbroje, ktoré vládu priviedli na pokraj kolapsu, sa sústredili na snahy malých koaličných strán obmedziť vplyv Račanovej Sociálnodemokratickej strany (SDP).
Kríza sa prehĺbila minulý týždeň po tom, čo všetci šiesti ministri za HSLS rezignovali, čím reagovali na rozhodnutie vedenia strany o nahradení troch z nich - odôvodnené nespokojnosťou s ich prácou.
Podľa dohody sa päť z ministrov HSLS vráti na svoje vládne posty, nahradený bude len minister dopravy a komunikácií Alojz Tušek, ktorého zo strany vylúčili minulý rok.