Londýn/Moskva 5. marca (TASR) - Ruský oligarcha Boris Berezovskij dnes v Londýne predstavil úryvky z hodinového dokumentárneho filmu o údajnej zodpovednosti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) za sériu výbuchov v obytných domoch v Moskve a vo Volgodonsku v roku 1999.
Berezovskij dnes predstavil aj údajného korunného svedka, ktorý pracoval v FSB v protiteroristickom Odbore T. Práve tento odbor mohol byť zapletený do výroby náloží na nemenovanej vojenskej základni. Cieľom útokov FSB na obytné domy malo byť vytvorenie protičečenských nálad v ruskej spoločnosti a nová vojenská kampaň v separatistickom Čečensku.
Zverejnenie filmu a nových dôkazov sľúbil Berezovskij 25. januára. "Bola to skutočne akcia FSB, špeciálne naplánovaná," konštatoval vtedy Berezovskij v živom televíznom vstupe z Londýna. Získanie dôkazov bolo podľa jeho slov veľmi zložité a osoby, ktoré sa zhromažďovaniu dôkazov venovali, čelili v Rusku vážnym problémom.
Práve dnes ruská generálna prokuratúra v prípade Berezovského rozšírila svoj zoznam podozrení. Podľa námestníka ruského generálneho prokurátora Pavla Barkovského existuje podozrenie, že Berezovskij sa v minulosti podieľal nielen na financovaní oddielov čečenských povstalcov, ale je zapletený aj do únosu a vraždy generála ruského ministerstva vnútra Gennadija Špiguna. Generála uniesli čečenskí povstalci z paluby lietadla v Groznom koncom roku 1998 a požadovali výkupné 15 miliónov dolárov. K prepusteniu za výkupné nedošlo napriek tomu, že únoscovia prehodnotili svoje požiadavky. Telo mŕtveho generála sa našlo v Čečensku v marci 2000.
Námestník ruského generálneho prokurátora v tejto súvislosti vyhlásil, že ak vyšetrovanie podozrenie potvrdí, bude iniciované pátranie po Berezovskom prostredníctvom Interpolu a Rusko požiada Londýn o zatknutie oligarchu aj priamo.
Koncom januára ruská tajná služba obvinila Berezovského z finančnej podpory čečenských povstalcov. FSB vtedy v tejto súvislosti vyjadrila nádej, že sa podarí Berezovského v zahraničí zatknúť a vydať na trestné stíhanie do Ruska. Aj keď je po Berezovskom v Rusku vyhlásené od septembra 2001 celoštátne pátranie, ruská pobočka Interpolu žiadnu žiadosť o vydanie medzinárodného zatykača doteraz nedostala.
Obvinenia na adresu Berezovského vzniesol riaditeľ FSB Nikolaj Patrušev a náčelník odboru koordinácie programov FSB Alexander Zdanovič, ktorý riadi protiteroristickú vojenskú operáciu v Čečensku. Podľa Zdanoviča sú kontakty Berezovského s nemenovanými čečenskými poľnými veliteľmi a financovanie teroristickej činnosti "potvrdené a podložené dôkazmi". Berezovskij isté kontakty s Čečencami potvrdil, ale s tým, že k nim dochádzalo v dobe, keď bol predstaviteľom ruskej Štátnej bezpečnostnej rady. Peniaze predstaviteľom Čečenska odovzdával, ale išlo o prostriedky na investičné projekty v republike alebo o výkupné za unesených ruských občanov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed