Brusel/Štrasburg 15. februára (TASR) - Irán musí zastaviť programu obohacovania uránu, inak bude Európska únia zvažovať ďalšie kroky voči Teheránu. Zhodli sa na tom dnes poslanci Európskeho parlamentu, ktorí tiež vyzvali iránske úrady na dodržiavanie ľudských práv.
Teherán musí mať podľa poslancov možnosť rozvoja v oblasti vedy a techniky, avšak netýka sa to vyvíjania jadrových zbraní. Irán sa musí držať stanovených pravidiel a je neprijateľné, aby iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád spochybňoval existenciu Izraela a obchádzal rozhodnutia medzinárodných organizácií. Treba preto zastaviť provokatívne reči iránskych predstaviteľov o Izraeli a holokauste.
Viacerí poslanci v debate vyzdvihli dôležitosť dialógu a pripomenuli, že medzinárodné spoločenstvo musí držať spolu a nemožno dopustiť, aby ho iránska otázka rozdelila.
Komisár pre spravodlivosť Franco Frattini zdôraznil úlohu Bezpečnostnej rady, ktorá musí v tejto situácii preukázať svoju dôveryhodnosť a autoritu. Európa sa musí rozhodnúť, či bude pracovať za mier a stabilitu v regióne, pretože v opačnom prípade bude čeliť jadrovej veľmoci. Pred pristúpením k radikálnym riešeniam treba využiť možnosť dialógu a uplatniť všetky diplomatické prostriedky, pretože len tak sa možno vyhnúť katastrofickým dôsledkom. "V prípade, že sa bude celá záležitosť naďalej zhoršovať, budeme zvažovať ďalšie postupy prostredníctvom Bezpečnostnej rady," uviedol Frattini, podľa ktorého musí Irán uskutočniť zásadné a dôveryhodné kroky, ak chce získať späť dôveru medzinárodného spoločenstva.
Niektorí z poslancov pripomenuli, že svet nemá do činenia s radikálnym islamom, ale s radikálnym totalitným režimom, ktorý je navyše vzhľadom na svoju úlohu v minulosti presvedčený o svojej významnej pozícii. Členovia európskeho zákonodarného zboru varovali, že Teherán sa na medzinárodnej úrovni stáva lídrom islamskej revolty voči Západu.
V pléne odznelo aj varovanie, že iránsky jadrový program nie je jediným problémom, s ktorým má medzinárodné spoločenstvo do činenia v súvislosti s touto krajinou, pretože veľmi závažnou je aj otázka porušovania ľudských práv.
V rozprave vystúpila aj slovenská poslankyňa Monika Beňová, ktorá zdôraznila, že je treba rozlišovať medzi iránskym obyvateľstvom a iránskym prezidentom. "Našim problémom nie je krajina a jej občania, našim problémom je jedna osoba - Mahmúd Ahmadínidžád - a jeho náboženský fundamentalizmus," uviedla Beňová.