Washington 15. februára (TASR) - Spojené štáty evidujú 325 tisíc osôb podozrivých z terorizmu alebo z údajného napomáhania teroristom. Občania Spojených štátov sú však pritom "len veľmi malou časťou" zoznamu. Informoval o tom vo svojom dnešnom vydaní denník Washington Post s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Národného protiteroristického centra (NCTC).
NCTC vytvorené v roku 2004 má byť hlavnou protiteroristickou agentúrou Spojených štátov. Vytvorenie centra bolo súčasťou celkovej reorganizácie amerických spravodajských agentúr po teroristických útokoch 11. septembra 2001. Má byť hlavou agentúrou pre analýzy a integráciu protiteroristických spravodajských agentúr.
Jej databáza pritom obsahuje oveľa viac mien, ako zoznamy jednotlivých vládnych agentúr. Nakoľko jedna osoba sa môže vďaka rôznemu prepisu mena alebo prezývke objaviť aj viackrát, skutočný počet osôb na zozname sa odhaduje na viac ako 200 tisíc, uviedol denník s odvolaním sa na predstaviteľov NCTC.
Zoznam NCTC je zostavený na základe informácií Ústrednej spravodajskej služby (CIA), Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), a Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) ako aj ďalších agentúr. "Prevažnú väčšinu tvoria neamerickí občania, ktorí nežijú v Spojených štátoch", uviedol nemenovaný predstaviteľ NCTC. Odmietol však uviesť, koľko amerických občanov je na zozname.
Najväčším zdrojom informácií je NSA. Predstavitelia NTCT však rovnako odmietajú uviesť, koľko ľudí sa na zozname ocitlo vďaka kontroverznému domáceho programu odpočúvania. Doteraz nie je známy ani počet amerických občanov, odpočúvaných práve bez súdneho rozhodnutia v rámci spomínaného sporného programu.
Americká vláda chce zjednotiť údaje z viac ako 26 teroristických databáz, skompilovaných na základe údajov viacerých agentúr. Databázu kritizujú obhajcovia ľudských práv a experti na ochranu súkromia. Rozsah databázy NTCT podľa nich zvyšuje obavy z toho, že na zoznamoch môže byť mnoho nevinných osôb. Ako uviedol Timothy Sparapani z American Civil Liberties Union čísla sú "šokujúce, ale bohužiaľ nie prekvapujúce".