![]() |
Na nedatovanej snímke poskytnutej nemeckými vzdušnými silami sú dve lietadlá nemeckej armády ´Phantom F4-F´. Foto: TASR/AP |
Zákon o leteckej bezpečnosti vyvolal v krajine búrlivú diskusiu okolo toho, či môže vláda prostredníctvom nariadenia ministra obrany "obetovať" cestujúcich v lietadle, aby tým zachránila ľudí na zemi.
Súd uviedol, že hoci nemecká ústava umožňuje využitie armády pri prírodných pohromách a vážnych nehodách, nedáva vláde právo nasadiť ju pri zaisťovaní bezpečnosti v krajine. Zákon tiež nerešpektuje ľudskú dôstojnosť a právo na život, keďže ľudia v unesenom lietadle by boli využití na záchranu iných a redukovaní na obyčajné objekty.
Zákon pripravila predošlá nemecká vláda v roku 2003 po tom, ako sa 31-ročný Nemec v ukradnutom malom lietadle vyhrážal, že narazí do výškovej budovy Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. Aby mohol ostať v platnosti, čo podporujú obe strany vo vláde, musia poslanci zmeniť ústavu.
Verdikt súdu zvýšil obavy okolo pripravenosti Nemecka zabrániť teroristickým útokom vzhľadom na to, že v krajine sa v lete uskutočnia futbalové MS. Nie je jasné, ako dlho potrvá prijatie potrebných ústavných zmien.
Medzitým je stále otázne, či sú nemecké letecké sily schopné rýchlo reagovať na únosy lietadiel a odkloniť ich z trasy alebo zostreliť. Ilustrovala to vlani samovražda pilota, ktorý s ľahkým lietadlom narazil do zeme medzi budovami parlamentu a úradu kancelára.