Brusel/Štrasburg 15. februára (TASR) - Slobodou slova a sporom vyvolaným zverejnením karikatúr proroka Mohameda sa dnes v Štrasburgu zaoberali poslanci Európskeho parlamentu.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso zdôraznil potrebu rešpektovať citlivosť moslimov a ich nespokojnosť prejavenú mierovým spôsobom. Vyjadril pritom solidaritu dánskemu premiérovi Andersovi Foghovi Rassmusenovi i dánskemu národu známemu svojou tolerantnosťou. Pripomenul slová šéfa dánskeho kabinetu, podľa ktorého dánska vláda rešpektuje islam ako jedno z hlavných svetových náboženstiev a nemá v úmysle urážať moslimov.
"Aj ja osobne chcem vyjadriť môj veľký rešpekt islamskej civilizácii a jej prínosu pre Európu," uviedol Barroso. Európa nemá podľa neho nič proti pokojným reakciám na karikatúry, avšak nemožno reagovať násilným spôsobom, ktorý je odsúdeniahodný. Barroso pritom považuje za ironické, že terčom útokov moslimov sa stali misie, ktorých cieľom je pomôcť miestnemu obyvateľstvu. Predseda EK zopakoval, že bojkot dánskeho tovaru je podľa definície bojkotom európskeho tovaru a nie je spôsobom riešenia tejto situácie. EK bude aj naďalej spolupracovať s rakúskym predsedníctvom v EÚ a ďalšími stranami s cieľom vyriešiť tento problém mierovou cestou.
Európska ľudová strana-Európski demokrati v diskusii vyjadrila veľké znepokojenie nad sporom a zdôraznila, že bude brániť princípy slobody tlače i právo na vierovyznanie. Je však treba postupovať uvážlivo a s toleranciou na obidvoch stranách. Strana preto apelovala na moslimských predstaviteľov, že nemožno reagovať agresivitou, ale konštruktívnym dialógom. Začať však treba u mladých ľudí a preto strana navrhla zriadiť komisiu expertov za účasti zástupcov Islamskej konferencie, ktorá sa bude zaoberať učebnými osnovami a obsahom učebníc.
Socialisti v EP takisto vyjadrili podporu stálemu, konštruktívnemu a otvorenému dialógu a vzájomnému rešpektu jednotlivých strán. Súhlasia s názorom, podľa ktorého, ten, kto napadne jednu krajinu Európskej únie, napadne celú úniu.
Podľa Aliancie liberálov a demokratov je nemysliteľné, aby bol dialóg nahrádzaný násilnosťami, či bojkotom tovaru. V debate tiež zazneli názory, že dánsky premiér nemal odmietnuť stretnutie s veľvyslancami islamských krajín, ktorým mal vysvetliť, že slobodu prejavu ohraničujú súdy a nie politici. Poslanci EP sa však zhodujú na tom, že nie je možné vzdať sa slobody prejavu, no treba sa súčasne naučiť rešpektovať moslimov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab