Moskva 5. marca (TASR) - Pravdepodobne päť ruských spoločností sa bude uchádzať o získanie celoplošnej licencie po bývalej súkromnej TV-6. Ministerstvo tlače Ruskej federácie, ktoré o licencii rozhoduje, dnes informovalo, že pred uzávierkou eviduje štyri prihlášky a podanie piatej sa očakáva dnes večer.
Ministerstvo uzná aj prihlášky, ktoré dostane poštou 6. marca. Jednou z podmienok, ktoré museli uchádzači splniť, bola kaucia vo výške 20.000 dolárov. Cena licencie bola stanovená na jeden milión dolárov. Výsledok konkurzu oznámi ministerstvo na konci marca.
Medzi záujemcami je aj tím bývalého generálneho riaditeľa TV-6 Jevgenija Kiseľova, ktorého podporujú najmenej traja ruskí oligarchovia. Nie je však medzi nimi ani Vladimir Gusinskij, ktorému TV-6 patrila do roku 2000, ani Boris Berezovskij, ktorý sa dostal v Rusku do nemilosti a v januári prišiel o licenciu.
Bývalý šéf TV-6 Kiseľov má podporu gubernátora Čukotky na ruskom Ďalekom východe Romana Abramoviča, ktorý je druhým najbohatším Rusom. Jeho sibírska ropná spoločnosť Sibnefť má podľa časopisu Forbes hodnotu tri miliardy USD. Kiseľova podporuje aj ďalší ruský miliardár Oleg Deripaska. Majiteľ hlinikárenského holdingu Sibirskij aľuminij na siedmom mieste s majetkom 1,1 miliardy dolárov uzatvára zoznam ruských miliardárov. Akcionárom s.r.o. TV-6, ktorá chce v prípade získania licencie vysielať ako TV Šiesty program, je aj šéf energetického koncernu RAO JEES Anatolij Čubajs, považovaný tiež za člena klubu ruských oligarchov.
Osud televízie, ktorá patrila ruskému oligarchovi Borisovi Berezovskému, spečatili ruské štátne orgány 22. januára, keď na základe súdneho rozhodnutia minister tlače Michail Lesin nariadil odpojiť vysielacie pracovisko od elektrickej energie. Po niekoľkých hodinách na základe dočasnej licencie začal na frekvencii TV-6 vysielať satelitný športový kanál NTV Plus.
Držiteľom licencie na TV-6 bola spoločnosť MNVK, v ktorej väčšinový balík patrí oligarchovi Borisovi Berezovskému. Ten je v Rusku naďalej hľadanou osobou a dlhodobo sa zdržiava v Londýne. Návrh na likvidáciu MNVK ako stratovej firmy podal minoritný akcionár, spoločnosť Lukoil-Garant, a súdne inštancie prvého a neskôr najvyššieho stupňa jeho žiadosť akceptovali. Postup Lukoilu a rozhodnutie súdu voči veľmi populárnej a sledovanej stanici bol považovaný za snahu izolovať oligarchu Borisa Berezovského ako hlavného akcionára od vplyvného média a zmierniť kritický tón TV-6. Stanica často kritizovala Kremeľ, ruskú vládu a postup ruskej armády v Čečensku. Ruské štátne orgány i časť médií kauzu TV-6 doteraz interpretovali ako spor akcionárov.
Medzi záujemcami o televíznu licenciu je paradoxne aj filmový dramaturg Viktor Merežko, ktorého podporuje dcérska spoločnosť Lukoilu, ktorý dosiahol likvidáciu MNVK a de facto spôsobil odňatie licencie.
Podľa januárového výskumu ruského strediska ROMIR bola TV-6 treťou najsledovanejšou stanicou v Rusku. Kým štátne stanice ORT a RTR mali sledovanosť 31 a 19 percent, TV-6 sledovalo takmer 13 percent divákov.
Spoločnosť ROMIR 22. januára uskutočnila bleskový výskum verejnej mienky, z ktorého vyplynulo, že iba štyri percentá opýtaných Rusov považujú odňatie licencie TV-6 za prejav boja moci so slobodou slova v Rusku. Za spor akcionárov označilo udalosti v TV-6 až 26 percent Rusov, pätina opýtaných tvrdí, že ide o boj moci s magnátmi a 16 percent uviedlo, že štátnej moci sa ľudia z TV-6 znepáčili.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh