Khimki 14. februára (TASR) - Desiatky uhynutých divých labutí, kačíc, pelikánov a kormoránov ležia na plážach pobrežia Kaspického mora v Azerbajdžane po tom, ako v krajine vypukla vtáčia chrípka.
Miestne úrady potvrdili, že sa smrteľný vírus H5N1 vyskytol u sťahovavých vtákov. Podľa obyvateľov prístavného mesta Khimki asi 50 kilometrov od metropoly Baku však príslušné orgány nepodnikli potrebné bezpečnostné opatrenia. Úrady tu údajne ignorovali výzvy na odstránenie masovo hynúceho vtáctva z pobrežia.
Bývalá sovietska republika s prevažne moslimským obyvateľstvom zdieľa spoločnú hranicu s Tureckom, kde si nebezpečný vírus H5N1 vyžiadal aj štyri ľudské obete. Štátni epidemiológivia na čele s Ibadullom Agajevom však riziko nakazenia sa človeka nepokladajú za vysoké.
Prítomnosť smrteľného vírusu vtáčej chrípky potvrdili aj v troch z 36 provincií najľudnatejšej africkej krajiny Nigérie. Podľa úradov sa tu ochorenie šírilo už dlhší čas pred tým, ako 8. februára oficiálne ohlásili jeho prvý výskyt na africkom kontinente.
V pondelok začali miestne úrady s testovaním pracovníkov farmy na severe krajiny, kde vírus H5N1 objavili po prvýkrát. Následne tu uhynulo niekoľko tisíc kusov vtákov. Nigéria však trpí nedostatkom potrebného technického vybavenia a pracovníci sa navyše vyšetreniam bránia. Podľa ministerstva existuje podozrenie na výskyt vtáčej chrípky aj v ďalších piatich provinciách.
V januári začali testovať isté druhy vtáctva aj na Jamajke po tom, ako sa smrteľný vírus z Ázie rozšíril do Afriky a Európy. Uviedli to v pondelok úrady karibskej krajiny.
"Prebiehajú testy na vtáctve na základe opatrení ministerstva zdravotníctva a poľnohospodárstva s cieľom uistiť sa, že nie sme v ohrození," uviedol minister pre informácie Burchell Whiteman.
Na hladine rieky Amur na ruskom Ďalekom východe plávajú uhynuté ryby, informovali dnes ruské médiá. Podľa vedcov z oddelenia pre životné prostredie Ruskej akadémie vied môžu byť chemikálie z rýb v Amure nebezpečné aj pre človeka.
Ruskí experti sa prostredníctvom testov snažia určiť príčinu krvácajúcich vredov na rybách. Pravdepodobne ide o dôsledok explózie čínskej chemickej továrne na prítoku Amuru, ktorý tvorí hranicu medzi Ruskom a Čínou. Pri novembrovom výbuchu unikli chemikálie do rieky a pohybovali sa cez ruské územie k pobrežiu Tichého oceánu.
Ichtyológovia vyjadrili znepokojenie nad vážnym postihnutím rýb v Amure. Sergej Andrijenko z ministerstva životného prostredia v Chabarovsku sa vo vysielaní štátnej televízie vyjadril, že pri výskume rieky a jej podvodného života sa zistila vysoká koncentrácia takých druhov chemikálií, o ktorých Číňania Rusko po úniku oficiálne neinformovali. Ide napríklad o etylbenzén, butylbenzén a chloroform.