Londýn 5. marca (TASR) - Budú blížiace sa prezidentské voľby v Zimbabwe slobodné? O odpoveď na túto otázku vedú spor predstavitelia štátov Spoločenstva národov, tzv. Commonwealthu, na summite v austrálskom Coolum. Africké štáty zatiaľ odmietli pozastavenie členstva Zimbabwe v Commonwealthe - ako to navrhuje Británia - a politici na summite sa napokon zhodli na tom, že proti Zimbabwe zakročia až po prezidentských voľbách.
Austrálskemu summitu Commonwealthu sa podrobne venujú aj britské noviny, ktoré odmietnutie britského návrhu chápu čiastočne ako diplomatickú porážku svojho premiéra Tonyho Blaira.
Daily Telegraph napríklad píše, že neúspech Blairovej iniciatívy a následná roztržka na summite Spoločenstva národov v Austrálii sa postarali o to, že proti Zimbabwe sa pred voľbami nepodnikne žiadna akcia. Podľa Independentu tak spor okolo sankcií proti Zimbabwe môže výrazne podlomiť dôveryhodnosť Commonwealthu. Denník tiež špekuluje o tom, že táto roztržka môže súvisieť s napätými vzťahmi vo vnútri spoločenstva.
Independent sa domnieva, že v Commonwealthe panujú komplikované, kvázi "paternalistické" vzťahy medzi prevažne belošskými priemyselne vyspelými štátmi a ostatnými členmi.
Guardian v rozsiahlom článku tvrdí, že prezident Robert Mugabe poveril organizáciou volieb aj sčítaním hlasov zimbabwiansku armádu. Podľa Guardianu tak Mugabe vyvolal vo svete ešte väčšie obavy, že jeho politika zastrašovania bude pokračovať až do volieb, a že súčasný prezident sa bude snažiť udržať pri moci aj pomocou rozsiahleho falšovania volebných výsledkov.
Times pripomínajú, že kvôli kontroverznému volebnému zákonu rezignoval posledný nečernošský sudca zimbabwianskeho Najvyššieho súdu.
Tento volebný zákon vlastne zakazuje vylepovanie predvolebných plagátov a tiež zakazuje posielať hlasovacie lístky poštou niekomu inému než príslušníkom zimbabwianskej armády. Tak sa na voľbách nemôže zúčastniť až jeden milión voličov, ktorí ušli z krajiny, uzatvárajú Times.