Dnes to oznámili diplomatické zdroje citované svetovými agentúrami z Viedne, kde sídli Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Podľa zdrojov ide o reakciu na rozhodnutie rady guvernérov MAAE zo 4. februára o posunutí iránskej jadrovej otázky Bezpečnostnej rade OSN.
Irán v minulých dňoch vyhlásil, že do začiatku marca obnoví obohacovanie uránu, ktoré pod tlakom Západu pred dvoma rokmi zmrazil. Termín obnovenia obohacovania však Teherán neoznámil.
Irán dnes zároveň oznámil odklad rokovaní o kompromisnom návrhu Ruska, zameranom na odvrátenie konfrontácie na pôde BR OSN. Delegácia predstaviteľov Teheránu mala od 16. februára v Moskve diskutovať o návrhu na obohacovanie iránskeho uránu v zariadeniach na území Ruska. Spojenými štátmi a EÚ podporovaná iniciatíva mala zmierniť obavy Západu, že Irán bude urán obohacovať pre zbrojný program.
Hovorca iránskeho prezidenta Gholamhusajn Elhám novinárom oznámil, že Teherán vzhľadom na "novú situáciu" - po rozhodnutí Rady guvernérov MAAE - na neurčito odkladá rozhovory o ruskom pláne a zároveň zváži odstúpenie od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) v prípade, že Irán bude zbavený jej pozitívnych aspektov. Elhám dodal, že rozhovory neboli zrušené a uskutočnia sa v čase podľa "vzájomnej dohody". Moskva vyhlásila, že je stále pripravená rozhovory uskutočniť v plánovanom štvrtkovom termíne.
Iránsky predstaviteľ v Teheráne citovaný agentúrou Reuters sa obmedzil na vyjadrenie, že Irán mal obohacovanie uránu obnoviť v nedeľu alebo v pondelok, bez potvrdenia, či sa s procesom začalo.
Podľa vysokopostaveného diplomata citovaného agentúrou AP "uránový plyn bol napustený do troch strojov" na obohacovanie. Na výrobu podstatného objemu obohateného uránu treba uránový plyn napustiť do stoviek takýchto strojov.
Proces obohacovania spočíva v napustení uránového plynu UF6 do centrifúg, ktoré sa rozkrútia do nadzvukových rýchlostí, v ktorých plyn obohatí prírodný urán. Urán obohatený na úroveň okolo piatich percent sa využíva ako palivo v reaktoroch, v prípade obohatenia na úroveň okolo 90 percent - čo trvá dlhšie - sa získava materiál pre jadrové hlavice, v ktorých sa spojením komponentov prekročí kritická hranica a spustí reťazová reakcia, čím nastane výbuch.
Jadrový analytik hnutia Greenpeace William Peden vyhlásil, že v tomto štádiu Irán len testuje pár centrifúg a má ďaleko k výrobe materiálu pre jadrové hlavice.
Diplomati a jadroví experti ešte v minulosti vyslovili odhady, že Irán by - v prípade, že naozaj chce vybudovať jadrový arzenál - potreboval od dvoch do viac ako desať rokov na vyvinutie technológie schopnej vyrábať bomby.
MAAE má ďalšiu správu o Iráne predložiť na zasadaní začiatkom marca. Po tomto zasadaní začne podľa očakávaní BR OSN zvažovať svoje ďalšie kroky.
Irán opakovane zdôrazňoval, že NPT mu umožňuje pokračovať v jadrovom programe pre mierové účely a vyhlasuje, že sa nikdy nevzdá práva na obohacovanie uránu pre výrobu jadrového paliva.
Diplomat EÚ v reakcii na správy o obnovení iránskeho obohacovania vyhlásil, že tento krok "sťažuje obnovenie rokovaní".
"Iránci opäť ignorujú vôľu medzinárodného spoločenstva a vytvárajú ďalšie prekážky pre vyrokované urovnanie" krízy, povedal zdroj za podmienky zachovania anonymity.
1 2 ari juh