Mníchov 13. februára (TASR) - Náladu voličov v troch krajinách strednej Európy, v Maďarsku, ČR a na Slovensku, si v tzv. supervolebnom roku všíma nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Podľa denníka sa len zriedkakedy stáva, že vo voľbách nie je za najdôležitejší výsledok považovaný počet hlasov pre jednotlivé strany, ale samotná účasť. Najnovšie to bol prípad na Slovensku, kde sa na minuloročných komunálnych voľbách zúčastnilo len 11 percent oprávnených voličov, pričom v jednom volebnom okrsku prišlo k urnám len 7,1 percenta voličov.
Süddeutsche Zeitung v dnešnom vydaní ďalej pripomína, že ide o negatívny rekord a deprimujúci príklad pre mladé demokracie strednej a východnej Európy. Štyri desaťročia nemali ľudia žijúci v komunizme slobodné voľby a teraz, po 16 rokoch skúseností s nimi, zahodia tento najcennejší výdobytok demokracie.
Čo sa vlastne stalo?, pýta sa nemecký denník. A čo sa dá očakávať od aprílových volieb v Maďarsku a júnových v ČR a na Slovensku? Tieto nové krajiny Európskej únie sú podobne ako Poľsko, ktoré má voľby už za sebou, ešte stále v procese transformácie. Tá však v každej krajine prebieha inak.
Podľa prieskumov verejnej mienky vládne u Slovákov, Čechov a Maďarov istý druh frustrácie z toho, čo sa dnes všeobecne považuje za výsledok nežnej revolúcie z roku 1989. Isteže sa obyvatelia týchto krajín tešia z mnohých slobôd, cestovania, konzumu, modernizácie a rozkvetu.
Ako však nedávno povedal bývalý československý a český prezident Václav Havel, tento jav má aj svoje tmavé stránky. Nevznikla ešte žiadna demokratická elita, tieto krajiny pociťujú nedostatok kvalitne vzdelaných a primerane zaplatených zamestnancov.
Naopak sa vytvorili mafiánske štruktúry, ktoré profitovali a profitujú z radikálnej privatizácie štátnych podnikov. Organizovaný zločin, korupcia, k tomu pomalá, miestami až neželaná justícia, to je snáď najväčšia hrozba pre slobodné spoločnosti strednej a východnej Európy, píše nemecký denník Süddeutsche Zeitung.