Peking 5. marca (TASR) - Vstup Číny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) by mohol byť veľkým šokom pre tie čínske sektory a firmy, ktoré nie sú schopné obstáť v súťaži, vyhlásil dnes v Pekingu v prejave pred 2866 delegátmi Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov premiér Ču Žung-ťi. Domnieva sa, že postavenie Číny ako globálnej veľmoci sa v minulom roku zlepšilo a jej materiálna báza sa "stala nezvyčajne solídnou".
Správa čínskeho premiéra neobsahuje zmienku o ekonomickom raste ako cieli pre rok 2002. Hospodársky rast v Číne za minulý rok dosiahol 7,3 percenta, ale v druhej polovici roka ekonómovia zaznamenali jeho zastavenie. V záujme zachovania rastu v ekonomike by čínska vláda mala v stredu oznámiť, že rozpočtový deficit dosiahne vyše 309 miliárd jüanov (37 miliárd dolárov), informovali delegáti zasadania, ktoré bude trvať desať dní.
Mimoriadnu dôležitosť treba podľa Čua venovať bezpečnosti štátu a stabilite v občianskej spoločnosti. Premiér vyzval rozhodne bojovať proti luxusu a plytvaniu. Vláda podľa neho musí pokračovať v dôslednom boji s korupciou a v porovnaní s minulým rokom "podstatne znížiť počet schôdzí a papierovania".
Za každú cenu a všetkými prostriedkami podľa neho treba zvýšiť príjmy roľníkov a znížiť ich záväzky voči štátu, keďže Čína v ostatných mesiacoch čelí bezprecedentnému úteku poľnohospodárov z vidieka. "Miestne úrady musia odstrániť reštrikcie a neoprávnené fakturácie a pokúsiť sa zjednodušiť prácu a obchodovanie roľníkov v mestách," zdôraznil Ču. Dodal, že treba postupovať v súlade s odporúčaniami WTO a dosiahnuť, aby sa čínska poľnohospodárska produkcia stala konkurencieschopnou v zahraničí.
Čína musí podľa neho zdokonaliť aj systém sociálnej ochrany v mestách a mestečkách a zaručiť pritom životné minimum pre zamestnancov neštátnych podnikov a vyplácanie dôchodkového sporenia penzistom.
Čína bude pokračovať v potláčaní sekty Fa-lun-kung a ďalších "satanistických siekt". Tvrdý postih Peking avizoval už vlani v apríli, čo sa premietlo do nárastu počtu popráv.
Po tom, čo na verejnosť prenikli výňatky z premiérovej správy - hlavne časti týkajúce sa ekonomických vzťahov s odštiepeneckou provinciou Taiwan, dnes Tchaj-pej deklaroval, že Ču síce nepovedal nič nové, ale pozitívom je prísľub rozvíjať spoluprácu na báze rovnosti a férovosti.
Ču Žung-ťi sa v parlamente vyslovil za zvýšenie hospodárskej a kultúrnej výmeny s Taiwanom. Čínsky premiér si tiež želá rozšírenie spolupráce s taiwanskými politickými stranami, ktoré podporujú myšlienku jednej Číny.
Vo vládnej správe Ču Žung-ťi sleduje líniu Pekingu, ktorý zmiernil tón po tom, čo v januári čínsky podpredseda vlády Čchien Čchi-čchen vyhlásil, že len zopár členov strany taiwanského prezidenta Čchen Šuej-piena sú separatisti.
Peking už dlho trvá na tom, že Taiwan a čínska pevnina patria k jednej krajine a toto tvrdenie považuje za jediný základ pre rokovania. Taiwan je podľa Pekingu vzbúrenecká provincia, ktorá sa musí znova pripojiť k pevninskej Číne - v nevyhnutnom prípade aj silou.