Budapešť 11. februára (TASR) - Otázku autonómie je možné riešiť rôznymi spôsobmi vo Vojvodine (Srbsko s Čierna Hora), na Felvidéku (SR), v Podkarpatsku (Ukrajina) a v Sedmohradsku (Rumunsko). Nie je správne, ak sa budapeštianski politici pokúšajú povedať, čo v tej-ktorej krajine treba urobiť. Vyhlásil to premiér Ferenc Gyurcsány v relácii pripravovanej pre maďarskú verejnoprávnu televíziu Duna TV.
"Považujem to za úplne chybnú politiku, za takú, z ktorej boli v 20. storočí v tomto regióne iba tragédie," povedal podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI Gyurcsány, ktorý bol hosťom relácie Heti hírmondó.
Ľavicový predseda maďarskej vlády tiež oznámil, že nevie prijať tvrdenie, že lepší Maďar je ten, kto zmýšľa tak, ako maďarská pravica. Nad spolupatričnosť Maďarov nemožno podľa neho nadradiť otázku, či sa niekto považuje za ľavičiara alebo pravičiara.
Predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu za opozičný Maďarský občiansky zväz (FIDESZ) Zsolt Németh pred týždňom na medzinárodnej konferencii o autonómiách na pôde Maďarskej akadémie vied (MTA) povedal, že otázku maďarskej menšiny nedokázalo vyriešiť ani dlhé obdobie, ktoré uplynulo od trianonskej mierovej zmluvy. "Boli snahy o revíziu hraníc, bola výmena obyvateľstva, komunizmus, ale nič z toho nefungovalo," povedal Németh, podľa ktorého by riešením trianonskej tragédie v 21. storočí mohla byť autonómia. K tomu je podľa neho treba jednoznačná podpora maďarskej vlády, a v danej krajine, kde žije maďarská menšina, by mala demokracia dosiahnuť tú úroveň, v ktorej by menšinové snahy dosiahli svoj cieľ.
Najdôležitejším cieľom národnej politiky Maďarského demokratického fóra (MDF) je zabezpečiť autonómiu maďarským spoločenstvám v Karpatskej kotline. Vyhlásil to v utorok poslanec MDF Miklós Csapody. MDF je opozičná strana, ktorej preferencie už dlhšiu dobu nedosahujú prah potrebný k vstupu do parlamentu.