Vyhlásil to dnes v rannej relácii Nap kelte maďarskej štátnej televízie predseda FIDESZ - Maďarského občianskeho zväzu (FIDESZ) Viktor Orbán.
Opozičný líder sa domnieva, že reštriktívne opatrenia nie sú kľúčom k riešeniu hospodárskej situácie v Maďarsku, tie vidí vo vytváraní pracovných príležitostí. Expremiér striktne odmieta novší "Bokrosov balík" - najmarkantnejší balík hospodársko-politických opatrení ministra financií Lajosa Bokrosa z roku 1995, ktorým dosiahol výrazné ozdravenie ekonomiky, ale ktorý bol pre obyvateľov Maďarska veľmi nepopulárny.
"Kým sa neurobí pokrok v otázke zamestnanosti, neexistuje morálny základ pre to, aby sa od ľudí požadovalo, aby sa zriekli toho, alebo tamtoho, alebo že štát vezme to, či ono," formuloval predseda FIDESZ.
Na margo dátumu prijatia eura v Maďarsku Orbán povedal, že nemožno za každú cenu pristúpiť k eurozóne. Ak by sa v roku 2010 prijalo euro pri slabom kurze forintu, bola by tak zdegradovaná výkonnosť maďarského hospodárstva, ale aj majetky a mzdy, zdôraznil expremiér, podľa ktorého v rámci FIDESZ prebieha živá diskusia o tom, či stojí za to držať sa dátumu 2010 pre tento krok.
Maďarsko má do 1. septembra predložiť revidovanú aktualizáciu konvergentného programu, v ktorom by malo uviesť konkrétne a štrukturálne opatrenia zosúladené so strednodobým postupom znižovania deficitu, za čo je Maďarsko ostro kritizované.
Maďarská vláda má po parlamentných voľbách urobiť revíziu hospodárskej politiky a v lete predložiť Európskej komisii potrebné kroky. Minister financií János Veres stále tvrdí, že cieľovým dátumom na zavedenie eura je rok 2010, do roka 2008 splní Maďarsko podmienky na vstup do eurozóny.