Viedeň 9. februára (TASR) - Odchod Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) z vládnej koalície na Slovensku znamenal okamžité zastavenie všetkých už rozbehnutých privatizácií, ale aj prípravy nových privatizačných projektov, píše v poznámke k vnútropolitickej situácii na Slovensku dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Stop privatizačnému procesu patrí k podmienkam, za ktorých sú opozičné strany, predovšetkým HZDS Vladimíra Mečiara, ochotné nechať Mikuláša Dzurindu vládnuť až po termín volieb. Vládu totiž podporuje v parlamente iba 53 poslancov. Pokiaľ by Dzurinda nesúhlasil s podmienkami opozície, mohlo by sa stať, že v parlamente by neprešiel ani termín predčasných parlamentných volieb. Pre tento prípad zozbieral momentálne najsilnejší opozičný politický subjekt v slovenskom parlamente - Smer Roberta Fica - dostatočný počet podpisov na hlasovanie o vyslovení nedôvery Dzurindovi. Vedno s Dzurindom by padla okamžite aj celá vláda. Zostáva však nejasné, kto by vládol v mesiacoch do konania volieb - či Dzurindov kabinet s obmedzenými právomocami alebo prechodná vláda, zamýšľa sa rakúsky denník.
Na predčasnom termíne parlamentných volieb, "najelegantnejšom riešení vládnej krízy", sa v utorok dohodli predsedovia strán zastúpených v slovenskom parlamente na stretnutí u prezidenta Ivana Gašparoviča. Na návrh premiéra vymenoval prezident na miesta ministrov, ktoré sa uvoľnili odchodom KDH, doterajších štátnych tajomníkov Martina Pada, Lászlóa Szigetiho a Luciu Žitňanskú. Ide o rezorty vnútra, školstva a spravodlivosti, dodáva v závere rakúsky Der Standard.