SME

Ashdown bude svedčiť proti Miloševičovi

Haag 4. marca (TASR) - Prokuratúra haagskeho tribunálu OSN dnes oznámila, že predvolá britského politika Paddyho Ashdowna ako svedka v procese s juhoslovanským ...

Haag 4. marca (TASR) - Prokuratúra haagskeho tribunálu OSN dnes oznámila, že predvolá britského politika Paddyho Ashdowna ako svedka v procese s juhoslovanským exprezidentom Slobodanom Miloševičom. Bude prvým západným politikom a najprominentnejším svedkom žaloby v doterajšom priebehu procesu, otvoreného 12. februára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lorda Ashdowna (60), bývalého lídra britskej Liberálnodemokratickej strany (LDP, 1988-99), nedávno nominovali na post vedúceho Úradu vysokého reprezentanta (OHR) pre Bosnu a Hercegovinu. Vo funkcii vystrieda Rakúšana Wolfganga Petritscha, ktorý odstúpi na konci mája.

SkryťVypnúť reklamu

Ashdown koncom 90. rokov pôsobil ako britský balkánsky emisár a pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) má predstúpiť na budúci týždeň. Prokurátor Geoffrey Nice oznámil, že Ashdownovo svedectvo sa bude týkať všetkých troch žalôb - kosovskej, bosnianskej aj chorvátskej.

Miloševičov proces dnes pokračoval výpoveďami dvoch kosovských Albáncov - právnika Hasana Pruthiho (55) z Djakovice a Qamila Shabaniho, učiteľa z dediny Žegra. Obaja svedkovia opisovali, ako boli kosovskí Albánci v 90. rokoch diskriminovaní, ako ich srbské sily na jar 1999 vyháňali z provincie.

Po prvý raz v priebehu procesu porota vyzvala Miloševiča, aby urýchlil krížový výsluch svedkov s odôvodnením, že v opačnom prípade hrozí pretiahnutie pojednávania nad očakávané dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

"Pán Miloševič, v tomto procese musíme pokročiť. Tento krížový výsluch musíte ukončiť v priebehu piatich minút," povedal obžalovanému predseda poroty Richard May v reakcii na otázky, ktoré Miloševič kládol Pruthimu a ktorými sa obžalovaný - podobne ako v prípade predchádzajúcich svedkov - na príklade rôznych incidentov snažil podporiť svoju tézu, že násilnosti v Kosove páchali príslušníci Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) a že Kosovčania utekali pred náletmi NATO.

Prokurátor Geoffrey Nice v piatok upozornil, že harmonogram na prerokovanie kosovskej žaloby bol stanovený na základe predpokladu, že "obvinený nebude participovať na svojom procese". Vzhľadom na zdĺhavé krížové výsluchy je však možné, že kalendár bude treba upraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Sudcovia v tejto súvislosti navrhli predĺžiť trvanie každodenných pojednávaní, túto myšlienku však nakoniec zavrhli, keďže Miloševič sa pred tribunálom obhajuje sám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu